Fuzje banków w Polsce są nieuniknione

„Doradcy z firmy McKinsey & Company uważają, że pierwsze przejęcia i fuzje będą prawdopodobnie miały miejsce już w przyszłym roku. Skąd ta pewność? Wynika ze słabości niektórych zagranicznych właścicieli banków działających w Polsce. Dziś już nikt nie mówi, że Bank Zachodni WBK może zostać sprzedany. Bankowcy zastanawiają się, kiedy to się stanie i kto BZ WBK kupi. Nie ustaje dyskusja, czy jednak amerykański Citi nie sprzeda Banku Handlowego, a niemiecki Commerzbank – BRE. Jeszcze w ubiegłym miesiącu analitycy nie wykluczali, że belgijski KBC pozbędzie się Kredyt Banku.”, czytamy w „Rz”.

„Sergio Ermotti, członek zarządu UniCredit odpowiedzialny za bankowość korporacyjną i inwestycyjną, uważa, że na fuzje i przejęcia przyjdzie nam dłużej poczekać. – Na pewno nie byłoby łatwo teraz kupić lokalny bank w Europie. Wiele grup finansowych dziś się zastanawia, gdzie chcą być w przyszłości. Banki decydują, jaka część ich biznesu jest dla nich najważniejsza, na czym chcą się skoncentrować. Ustalenie i zaadaptowanie nowych planów może potrwać – mówi Sergio Ermotti. Jego zdaniem nic takiego się nie wydarzy przed połową 2010 r. czy nawet przed 2011 r.„, czytamy dalej.

„Zainteresowanie bankami wystawianymi na sprzedaż na pewno będzie. Niektóre grupy mówią wprost, że czekają na możliwość akwizycji, także w Polsce. – Kiedy się zastanawiam, które państwa są dla nas atrakcyjne, nie mam wątpliwości, że Polska jest na tej liście – powiedział w wywiadzie dla „Rz” Frédéric Oudéa, prezes grupy Société Générale.”, pisze gazeta.

Większość instytucji działających na naszym rynku wyszła z kryzysu obronną ręką. Po trzech kwartałach 2009 r. banki zarobiły jednak dużo mniej niż w tym samym okresie minionego roku. Łączny zysk wyniósł ok 7 mld zł, czyli blisko 45 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2008 r. Według Komisji Nadzoru Finansowego średniookresowe perspektywy rozwoju polskiego sektora bankowego nie budzą obaw. Dzięki rekordowemu wzrostowi bazy kapitałowej banków w tym roku zdecydowanie wzrosła stabilność sektora bankowego.

Więcej na ten temat w artykule Elizy WIęcław pt. „Kto kogo kupi, czyli czas na fuzje”.

WB