Gdzie po najlepszą lokatę terminową?

Oprocentowanie lokat terminowych systematycznie spada, ale najlepsze depozyty przynoszą jeszcze blisko 6-procentowy zysk. To lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, które pozwalają ominąć podatek Belki.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego od czerwca ubiegłego roku pozostają bez zmian. Stopa podstawowa wynosi 3,5 proc., a ekonomiści spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy dopiero w drugiej połowie roku. W większości banków odsetki z lokat systematycznie topnieją, ale nadal można znaleźć lokaty przynoszące blisko 6 proc. zysku bez podatku. Cały czas pojawiają się także nowe produkty depozytowe, a niektóre banki decydują się nawet na podwyżki.

W ubiegłym tygodniu oprocentowanie lokat z dzienną kapitalizacją oraz lokat standardowych podwyższył Meritum Bank. Nowe oprocentowanie lokat jest wyższe o 0,4-0,5 proc. i dla lokat z dzienną kapitalizacją wynosi od 5,7 do 5,8 proc., co odpowiada zyskowi ze standardowych lokat na poziomie od 7,12-7,37 proc. Ponadto do 30 kwietnia bank proponuje specjalna promocję – osoby, które otworzą oprócz lokaty także MeritumKonto Zarabiające, otrzymają o 10 proc. wyższe odsetki z lokaty.

Lokaty z dzienną kapitalizacją to sposób na ominięcie podatku Belki. Niedawno takie produkty wprowadził do oferty także Deutsche Bank PBC. To depozyty 3 i 6-miesięczne o oprocentowaniu 4,86 i 4,455 proc. Stawki te można zatem porównać do lokat tradycyjnych oprocentowanych odpowiednio na 6 proc. i 5,5 proc.

Pod koniec stycznia oprocentowanie lokat 6 i 12 miesięcznych podniósł także Bank Pocztowy. Stawki wzrosły odpowiednio do 5,5 proc. i 5,75 proc. Bank Millennium zaproponował natomiast klientom dwuletnią Lokatę Wyjątkową. Jej oprocentowanie wynosi 6 proc. w skali roku. Z kolei w ofercie Allianz Banku pojawiła się 12-miesięczna lokata z rosnącym oprocentowaniem. Jej oprocentowanie rośnie w kolejnych miesiącach jej trwania – od 3,45 proc. w pierwszym miesiącu do 8 proc. w ostatnim miesiącu. Średnie oprocentowanie za cały okres oszczędzania wynosi 5,47 proc. w skali roku. Lukas Bank zaproponował natomiast Lokatę z Plusem, którą można założyć na 6 lub 12 miesięcy. Plus polega na tym, że klient, który zapewni regularne wpływy na konto w banku dostanie o 0,4 pkt proc. więcej. Może zatem zarobić nawet 5,5 proc. PKO Bank Polski wprowadził do oferty lokatę terminową 6+6. Po założeniu lokaty klient może zdecydować czy chce oszczędzać przez 6 czy też przez 12 miesięcy. Jeśli utrzyma lokatę przez sześć miesięcy zarobi 4,4 proc. natomiast po 12 miesiącach dostanie 4,6 proc. Od 27 lutego mBank wprowadzi natomiast do stałej oferty dla klientów indywidualnych mLOKATĘ jednodniową oprocentowaną na 4,5 proc.

Gdzie po lokatę?

Oprocentowanie lokat terminowych uzależnione jest od okresu, na jaki zakładana jest lokata i od wysokości deponowanej kwoty. Z reguły im więcej pieniędzy klient zdecyduje się włożyć do banku, tym na większe odsetki może liczyć. Podobnie jest z terminem lokaty – im dłużej utrzyma pieniądze w banku, tym wyższy zysk zaproponuje mu instytucja. Zasadniczy wpływ na zysk z lokaty ma także kapitalizacja, czyli sposób naliczania odsetek. Warto wybierać lokaty z kapitalizacją dzienną, bo te pozwalają uzyskanie większego zysku niż w przypadku depozytów, w których odsetki naliczane są na koniec okresu zapadalności. Jeśli odsetki nie przekraczają kwoty 2,49 zł, to podatek Belki nie jest pobierany.

Podobnie jak w przypadku poprzednich rankingów postanowiliśmy wybrać najkorzystniejsze lokaty dla trzech okresów: 3 miesięcy, 6 miesięcy i roku, oraz trzech kwot: 5, 20 i 100 tys.

Depozyt w wysokości 5 tys. zakładany na trzy miesiące przyniesie największy zysk w Open Finance. Doradcy proponują lokaty o oprocentowaniu stałym z dzienną kapitalizacją odsetek objęte stawką 5,65 proc. Drugie miejsce zajmują ex aequo depozyty antybelkowe Deutsche Banku PBC i Noble Banku oprocentowane na poziomie 4,86 proc. Kolejne miejsca zajmują standardowe lokaty proponowane przez Polbank (6,00 proc.), Meritum Bank (5,70 proc.) i Toyota Bank Polska (5,50 proc.). W przedziałach kwotowych 20 tys. i 100 tys. nie mieszczą się już lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, które mają ustalony próg maksymalny na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Prym wiodą tu Open Finance, Polbank (6 proc.) i Meritum Bank (5,70 proc). Kolejne miejsca zajmują Toyota Bank Polska (5,5 proc.), Volkswagen Bank direct (5,35 proc.) i Eurobank (5,15 proc.). Jednak w przypadku lokat z odsetkami naliczanymi na koniec terminu zapadalności, od naliczonego zysku należy odjąć 19 proc. podatku Belki. Rzeczywisty zysk z lokaty na 6 proc. będzie zatem wynosił około 4,86 proc.

Klient, który zdecyduje się założyć lokatę w kwocie 5 tys. na pół roku najwięcej zarobi w Meritum Banku, który oferuje stawkę 5,75 proc. bez podatku. Po piętach depcze mu Open Finance, który dla takich samych lokat półrocznych proponuje 5,65 proc. W Noble Banku klient zarobi 5,02 proc. Kolejne miejsca zajmują depozyty z kapitalizacją na koniec umowy. Dla przyjętych przez nas kwot 20 i 100 tys. maksymalny możliwy do uzyskania zysk wynosi 6 proc. Podlega on jednak opodatkowaniu, więc w rzeczywistości do kieszeni klienta trafia 19 proc. mniej. W czołówce znajdują się Getin i Open Finance, a kolejne miejsca zajmują Meritum Bank, Toyota Bank, Bank Pocztowy i mBank.

Deponując 5 tys. zł na rok, najwięcej zyskamy na lokacie antybelkowej w Meritum Banku – 5,80 proc. Konkurencja jednak jest tylko o krok z tyłu. Noble proponuje 5,67 proc. a Open Finance 5,65 proc. Kolejne miejsca zajmują lokaty standardowe, czyli te, których zysk pomniejszany jest o 19 proc. Dla kwot 20 i 100 tys. najwyższe stawki oferują Getin i Open Finance (6 proc.). Warto zwrócić uwagę, że grono banków oferujących korzystnie oprocentowane depozyty długoterminowe jest większe niż w przypadku produktów o krótszych terminach zapadalności. Jest to trend, który najprawdopodobniej będzie utrzymywał się przez kolejne miesiące. Zwłaszcza, że rynek spodziewa się podwyżek stóp procentowych NBP.

Lokaty o oprocentowaniu zmiennym przynoszą zdecydowanie niższy zysk. Dla lokat trzymiesięcznych i półrocznych najkorzystniejsze stawki ma Eurobank, który proponuje od 5,10 do 5,30 proc. Najwyżej oprocentowane lokaty roczne o zmiennym oprocentowaniu oferuje Volkswagen Bank direct (5,9 proc.). Nie są to produkty z dzienną kapitalizacją odsetek, zatem od osiągniętego zysku należy odjąć jeszcze 19 proc. podatku.

Po okresie depozytowej wojny rynek lokat ustabilizował się. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach banki nadal będą powoli obniżać oprocentowanie lokat, a podwyżki będą występować sporadycznie. Wzmożonych ruchów można oczekiwać dopiero w połowie roku, gdy perspektywa zmian stóp procentowych NBP będzie coraz bliższa. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest deponowanie pieniędzy na krótsze terminy – do 6 miesięcy – i obserwowanie rynku.

Źródło: Bankier.pl