GE Money kupuje Nowy BPH

Przyłączenie powstałej w wyniku podziału części Banku BPH do Banku Pekao SA zostało już zatwierdzone przez walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków i wymaga akceptacji Komisji Nadzoru Bankowego.

Zgodnie z warunkami porozumienia, GE Money nabędzie od UniCredit ok. 66% akcji Nowego BPH. Na mocy odrębnego porozumienia, GE Money zakupi również 49,9% akcji BPH TFI, które nie stanowi obecnie własności BPH, od CABET Holding, spółki zależnej Banku Austria Creditanstalt (należącego do Grupy UniCredit).

Łączna kwota obu transakcji wyniesie 854,9 miliona dolarów (625,5 miliona euro). Wg stanu na 31 grudnia 2006 r., aktywa Nowego BPH wynosiły 8,5 miliarda złotych (2,9 miliarda dolarów; 2,2 miliarda euro), wysokość portfela kredytów netto 5,5 miliarda złotych (1,8 miliarda dolarów; 1,4 miliarda euro), a depozyty 4,7 miliarda złotych (1,6 miliarda dolarów; 1,2 miliarda euro). Aktywa w zarządzaniu BPH TFI wynosiły 6,3 miliarda złotych (2,4 miliarda dolarów; 1,8 miliarda euro) za ten sam okres.

Finalizacja transakcji jest uzależniona od kilku warunków, w tym uzyskania akceptacji instytucji nadzorczych i antymonopolowych, a jej zamknięcie spodziewane jest przed końcem 2007 r.

W wyniku transakcji GE Money uzyska dostęp do pełnej infrastruktury bankowości uniwersalnej Nowego BPH z ok. 200 oddziałami. Po sfinalizowaniu tej transakcji GE Money Bank i Nowy BPH będą łącznie dysponowały uzupełniającą się wzajemnie i odpowiednio zróżnicowaną siecią terenową (łącznie ok. 330 placówek na koniec roku 2007). GE Money awansuje na 5 miejsce wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów. Oba banki mają łącznie 6 900 pracowników (wg. liczby etatów). Aktywa obu banków wynoszą łącznie 21,3 mld złotych (7,3 miliarda dolarów.) Nowy BPH będzie nadal kierowany przez obecnego prezesa zarządu Józefa Wancera.

Transakcja wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Przyspieszy również transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. W Regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), GE Money posiada już banki uniwersalne w Czechach i na Węgrzech, a także wspólnie ze swoim partnerem, turecką Grupą Dogus, większościowy udział w Garanti Bank, trzecim pod względem wielkości prywatnym banku w Turcji.