GETIN Bank: kredyt dla kwiaciarki i stolarza

W Polsce małe i mikro przedsiębiorstwa są niezwykle ważnym elementem gospodarki. Stanowią około 99% wszystkich firm działających w naszym kraju. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej jest mikro przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób (ponad 96%).

Kredyty zabezpieczone przez Fundusz Poręczeń Kredytowych (FPK) cieszą się coraz większą popularnością szczególnie wśród mikro przedsiębiorców. – Tego typu oferty posiadamy od dwóch lat, ale z roku na rok notujemy coraz większą popularność – mówi Grzegorz Tracz, Wiceprezes Zarządu Getin Banku. – W ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku udzieliliśmy ich na kwotę blisko sześciokrotnie większą niż w ciągu całego 2007 r. Szczególne zainteresowanie notujemy w Rzeszowie, gdzie współpracujemy z Funduszem Poręczeń Kredytowych Rzeszów.

Kredyt z poręczeniem FPK jest propozycją skierowaną głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób prowadzących lub rozpoczynających własną działalność gospodarczą. Oferta pozwala na otrzymanie kredytu lub pożyczki bankowej nawet bez wystarczającego zabezpieczenia ich spłaty. – Przy weryfikacji klienta ubiegającego się o kredyt bank wymaga ustanowienia zabezpieczenia na wypadek gdyby klient miał kłopoty ze spłatą zobowiązania – mówi Grzegorz Wącirz, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Kredytów Korporacyjnych Getin Banku.- Zabezpieczenie może być rzeczowe lub w formie poręczenia przez drugą osobę, która zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w przypadku utraty płynności finansowej przez kredytobiorcę.

Jednak w przypadku drugiego rozwiązania osoby decydujące się na kredyt lub pożyczkę często spotykały się ze przeszkodą – brakiem poręczyciela. – W wielu przypadkach trudno jest znaleźć osobę, która zdecyduje się na ryzyko spłaty zobowiązania innej osoby – tłumaczy Grzegorz Wącirz z Getin Banku.

Właśnie dla takich osób powstały kredyty z poręczeniem Funduszy Poręczeń Kredytowych. – Istotą tego typu produktów jest stworzenie zabezpieczenia w postaci poręczenia udzielanego przez wybrany fundusz – tłumaczy Wącirz.- Udzielając takiego poparcia bierze on na siebie obowiązek spłaty nawet kilkudziesięciu procent zadłużenia w przypadku, gdyby kredytobiorca miał problemy z płynnością finansową. Standardowa wysokość poręczenia wynosi 70%, jednak niektóre fundusze zabezpieczają nawet 80% zaciągniętej kwoty.

Przedsiębiorcy decydujący się na skorzystanie z takiej oferty bankowej powinni przedłożyć dokumenty zarówno do wybranej instytucji finansowej, jak i do funduszu. – Weryfikacja zdolności kredytowej przedsiębiorcy dokonywana jest przez oba te podmioty – mówi Wącirz. – Jednak niemal wszystkie formalności załatwiane są tylko w banku – łącznie z podpisaniem umowy z funduszem. To duże ułatwienie dla kredytobiorców skracające czas przeprowadzenia całego procesu.

Na rynku istnieje coraz więcej takich propozycji, a banki rozszerzają współpracę z poszczególnymi funduszami. – Pierwszym naszym partnerem był FPK Sosnowiec. Obecnie podpisaliśmy umowy już z sześcioma podmiotami, natomiast już wkrótce sfinalizowane zostaną rozmowy z sześcioma kolejnymi partnerami – mówi Grzegorz Wącirz z Departamentu Sprzedaży Kredytów Korporacyjnych Getin Banku.