Giełdy wierzytelności skutecznym narzędziem odzyskiwania długów

Polski rynek giełd wierzytelności dopiero kształtuje się w porównaniu do rozwiniętej już w tym aspekcie Wielkiej Brytanii czy USA. Jednak w naszym kraju także powstają internetowe platformy, na których wierzyciele mogą zaoferować do sprzedaży zobowiązania swoich dłużników. Przykładem może być giełda www.e-wierzytelnosci.pl administrowana przez KRUK S.A. W tym przypadku giełda jest także elementem procesu windykacyjnego i oferowana jest klientom korzystającym z usług spółki.

Zasady funkcjonowania giełd wierzytelności są zazwyczaj podobne i niezwykle proste. Wierzyciel przekazuje administratorowi giełdy dane dotyczące długu: wysokość wierzytelności, datę wymagalności płatności, cenę wierzytelności w procentach, nazwę dłużnika i adres jego siedziby, rodzaj wierzytelności oraz swoje dane teleadresowe. Na wierzycielu ciąży także obowiązek poświadczenia, że dług jest istniejący, wymagalny i bezsporny. Firma zarządzająca giełdą umieszcza na stronie internetowej dane dotyczące długu i dłużnika oraz cenę, za jaką wierzyciel chce sprzedać wierzytelność. Dane wierzyciela nie są ujawniane. Również na stronie giełdy znajduje się zazwyczaj formularz, za pomocą którego można złożyć ofertę zakupu zobowiązania.  

Na podstawie obserwacji funkcjonujących giełd można oszacować,  że średni okres sprzedaży wierzytelności wynosi około kilkunastu tygodni. Zależy to w dużej mierze od aktywności operatora giełdy. Jeżeli wraz z umieszczeniem oferty sprzedaży w Internecie zaczyna on poszukiwać potencjalnych nabywców dodatkowo, np. poprzez ogłoszenia prasowe, okres ten może być znacznie krótszy. Na giełdach wierzytelności funkcjonujących w krajach, gdzie takie formy sprzedaży istnieją od dawna, można zaryzykować stwierdzenie, że transakcja zbycia następuje już po 6-8 tygodniach od daty wystawienia wierzytelności na sprzedaż.  

Publiczne ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności w prasie są dość często stosowane zarówno przez banki, syndyków masy upadłościowej oraz firmy windykacyjne. Jest to z pewnością czynnik sprzyjający zawarciu porozumienia z dłużnikiem i tym samym przywrócenia go do obrotu gospodarczego.  

Piotr Krupa
Prezes KRUK S.A.

Źródło: Kruk S.A.