Głos PKO Banku Polskiego w debacie o pokonywaniu skutków kryzysu

Przedstawiciele międzynarodowych środowisk opiniotwórczych – politycy, naukowcy i praktycy świata biznesu spotkali się w Sopocie na dwudniowym (26 i 27 maja) Europejskim Kongresie Finansowym zorganizowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W debatach dotyczących obecnego stanu i przyszłości bankowości, perspektyw rozwoju Polski i Europy uczestniczył prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, a zarazem członek Rady Programowej Kongresu, Zbigniew Jagiełło.

Prezes PKO Bank Polskiego moderował debatę „Biznes i ryzyko na rynku bankowości detalicznej i consumer finance w świetle nowych regulacji”. Wstępem do dyskusji był wykład Michaela Lafferty’ego, światowej sławy eksperta w dziedzinie bankowości detalicznej, który przedstawił wnioski z prac brytyjskiej Niezależnej Komisji Bankowości, zwanej Komisją Vickers’a. Wskazuje ona na konieczność oddzielenia w największych bankach globalnych bankowości detalicznej od bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, która w największym stopniu przyczyniła się do ostatniego kryzysu. Uczestnicy debaty byli zgodni, że problem ten bezpośrednio nie dotyczy polskich banków, a rodzima bankowość detaliczna ma nadal dobre perspektywy rozwoju w ramach obecnie funkcjonujących modeli biznesowych.

– Banki muszą jednak krytycznie weryfikować te modele, uwzględniając nowe regulacje, a jednocześnie aktywnie zarządzać bilansem, biorąc pod uwagę możliwości kapitałowe i płynnościowe – stwierdził Zbigniew Jagiełło podsumowując dyskusję. Nawiązując do innego wątku dyskusji dodał, że współczesna bankowość detaliczna ulega coraz większej elektronizacji, a proces ten można określić angielskim zwrotem „less bricks, more cliks”.

W sopockim Kongresie licznie uczestniczyli także inni przedstawiciele Banku. W panelu „Wpływ nowych regulacji na modele biznesowe banków”, w którym brał udział Paweł Borys, dyrektor zarządzający kierujący Pionem Rozwoju Korporacji i Inwestycji, dyskusja koncentrowała się wokół przyszłych strategii i modeli biznesowych oraz problemu bezpieczeństwa polskiego sektora bankowego po wprowadzeniu nowych regulacji. Jej uczestnicy wskazywali, że w związku z implementację zasad Bazylei III istnieje ryzyko przeregulowania sektora bankowego oraz tworzenia zasad, które są arbitralne i nadmiernie skomplikowane. W gąszczu przepisów zbyt słabo widoczne są bowiem kluczowe pryncypia bankowości: ostrożnościowego podejścia do zarządzania ryzykiem, znajomość i długoterminowa relacja z Klientem, etyka sprzedaży i przejrzysty ład korporacyjny. Polski sektor bankowy nie będzie miał istotnych problemów kapitałowych i płynnościowych z implementacja Bazylei III, jednakże nowe normy mogą obniżać rentowność poszczególnych banków. Dlatego szczególnie istotne będzie dalsze zwiększanie efektywności i automatyzacja procesów biznesowych.

Podczas panelu „Wpływ trendów socjologicznych i technologicznych na strategie banku. Ewolucja czy rewolucja?”, którego uczestnikiem był Michał Macierzyński, dyrektor Biura Innowacji dyskusja skupiła się na roli banku w nowym ekosystemie interaktywnych i mobilnych usług. Większość panelistów była zgodna, że rola banków pozostanie w przyszłości istotna i będą one ważną częścią sektora nowoczesnych usług. Burzliwą dyskusję wzbudziła natomiast rola i przyszłość oddziałów bankowych. Zdaniem reprezentanta PKO Banku Polskiego mimo ogromnego potencjału Internetu, to w oddziałach i sieci naziemnej wciąż sprzedaje się zdecydowaną większość wysokomarżowych produktów takich jak kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe czy karty kredytowe. Internet i bankowość mobilna jest niewątpliwie przyszłością, jednak nowoczesny bank w celu zachowania długoterminowych zysków musi zaoferować klientowi wielokanałowy dostęp do swoich usług. Wszyscy paneliści zgodzili się co do tego, że banki muszą aktywnie wykorzystywać doświadczenia instytucji spoza sektora bankowego. Dzięki temu wzrośnie zadowolenie klienta, a instytucje finansowe będą mogły zachować swoją pozycję, wchodząc równocześnie na nowe obszary rynków. Brak takich działań grozi natomiast możliwością marginalizacji banków przez pozabankową konkurencję, która może w przyszłości zaoferować usługi taniej, lepiej dostosowując się do oczekiwań użytkowników

W panelu „Finansowanie rozwoju elektroenergetyki – źródła pozyskiwania kapitału” aktywny udział wzięła także Ilona Wołyniec, dyrektor Departamentu Finansowania Projektów Inwestycyjnych, rozważając razem z innymi uczestnikami dyskusji jaka jest skala niezbędnych nakładów inwestycyjnych w polskim sektorze energetycznym oraz jak powinny funkcjonować mechanizmy wsparcia tego typu inwestycji. Przed sektorem energetycznym stoją olbrzymie wyzwania inwestycyjne – wartość nakładów jest szacowana w przedziale 130-170 mld zł. Wskazano, że mimo obecnej nadpłynności sektora bankowego, szacowanej na ok. 90-100 mld zł, ograniczeniem dla zaangażowania banków w tak kapitałochłonne przedsięwzięcia mogą być normy koncentracji, współczynniki adekwatności kapitałowej oraz normy płynności. Sektor energetyczny postrzegany jest jako atrakcyjny kredytobiorca, ale szanse na uzyskanie finansowanie mają tylko inwestycje rentowne.

Patronat nad Europejskim Kongresem Finansowym objęli Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i planowania Janusz Lewandowski oraz Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Obrady zdominowały cztery tematy: zarządzanie wartością banków w warunkach globalnej destabilizacji, zarządzanie wartością przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa ekonomicznego, wyzwania stojące przed rynkiem kapitałowym oraz finansowanie infrastruktury i nieruchomości.

Źródło: PKO Bank Polski