Gminy zapłacą mniej za umieszczanie dłużników alimentacyjnych w biurze informacji gospodarczej

InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. już wcześniej podjęło decyzję, że gminy będą mogły przekazywać nieograniczoną liczbę informacji o dłużnikach alimentacyjnych do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora, po podpisaniu umowy o rocznym abonamencie w wysokości symbolicznej złotówki.

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która weszła w życie 1 października 2008 r. zmieniła zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazują do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas (przez okres dłuższy niż 6 miesięcy).

Często zdarza się, że osoby zobowiązane do płacenia alimentów uchylają się od tego obowiązku i wykorzystują wszystkie możliwe metody, aby nie płacić, mimo że ich sytuacja materialna pozwala im regulować te zobowiązania. Bezkarność osób, które nie wywiązują się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego stanowi poważny problem i w konsekwencji prowadzi do znacznego obciążenia budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych. To z ich środków finansowane są wydatki przeznaczone m.in. na wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej niemożnością wyegzekwowania należnych im świadczeń alimentacyjnych.

Jednakże z pisma wysłanego do BIG-ów przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż choć ustawa nakłada na gminy obowiązek przekazywania informacji o dłużnikach alimentacyjnych, to wielu gmin nie stać na pokrycie kosztów przekazywania tych informacji do biur informacji gospodarczej. Gdyby opłaty te przekraczały możliwości gmin, te nie mogłyby wywiązywać się z nałożonego przez ustawę obowiązku.

Dzięki podpisanej umowie z InfoMonitorem, każda gmina może przekazywać nieograniczoną liczbę informacji na temat dłużników alimentacyjnych do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora za 1zł + VAT za rok. Działanie to podyktowane jest właśnie sytuacją finansową gmin, które powinny wykorzystywać i tak często skromne środki finansowe przede wszystkim na pomoc dzieciom.

Uprzedzając prośbę Ministerstwa InfoMonitor już zdecydowanie wcześniej uznał, że zmuszenie dłużników alimentacyjnych do płacenia na swoje dzieci jest ważniejsze od korzyści finansowych biur informacji gospodarczej – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes InfoMonitora.

W Polsce działają trzy prywatne biura informacji gospodarczej: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej S.A., oraz Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Wszystkie biura informacji gospodarczej to prywatne podmioty, działające na podstawie przepisów ustawy z 14 lutego 2003 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych.

InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji gospodarczej, czyli informacji o rzetelnym lub nierzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań płatniczych konsumentów i przedsiębiorców. Jako jedyne na dzień dzisiejszy biuro informacji gospodarczej posiada również bezpośredni dostęp do danych sektora bankowego i wymienia się z tym sektorem informacjami gospodarczymi uzyskanymi z rynku pozabankowego, co robi za pośrednictwem BIK. Cały sektor bankowy skorzysta na umowach podpisywanych przez gminy z InfoMonitorem. Informacja o wpisaniu dłużnika do ewidencji InfoMonitora będzie z pewnością brana pod uwagę przez bank w momencie wniosku dłużnika o udzielenie mu kredytu.

Coraz więcej gmin podpisuje z nami umowy. Nasza decyzja o prawie całkowitej rezygnacji z pobierania opłat powoduje, że teraz każdą gminę będzie stać na przekazanie informacji o dłużnikach do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora, a tym samym na pomoc tym dzieciom, których rodzice nie chcą płacić alimentów – mówi Mariusz Hildebrand Prezes InfoMonitora.