Dziś kończy się czwarty kolejny spadkowy miesiąc na warszawskim parkiecie. Dzisiejsza sesja nie zmieni już całościowego obrazu, na który składa się dotkliwa zniżka. Choć kupujący mieli ochotę podbijać notowania w drugiej części miesiąca, zresztą tak, jak to było w sierpniu, to skala ruchu w dół jest podobna, jak miesiąc wcześniej. W sumie w III kwartale WIG traci jedną piątą. To drugi kolejny kwartał, w którym odnotował spadek.
We wrześniu najsłabiej radziły sobie firmy surowcowe. WIG-Surowce poszedł w dół aż o jedną piątą. W dalszym ciągu fatalnie radził sobie WIG-Budownictwo, który poniósł blisko 20-proc. stratę. Lepiej wypadli deweloperzy (spadli z grubsza tyle, co rynek, czyli o około jedną dziesiątą).
W odróżnieniu od sierpnia nieco lepiej od dużych firm wypadły małe spółki, ale trudno jeszcze mówić o zakończeniu niekorzystnej dla giełdowych „maluchów” tendencji. Najlepiej wypadł sektor telekomunikacyjny, co jest zrozumiałe w kontekście jego defensywnego charakteru. WIG-Telekomunikacja zniżkował tylko o około 2%. W całym III kwartale straty poniosły spółki budowlane i deweloperskie (po około 40%).
Trzeci kolejny tydzień utrzymuje się na amerykańskim rynku przewaga pesymistów nad optymistami. Najnowsza ankieta Investors Intelligence, odzwierciedlająca nastawienie autorów najpopularniejszych biuletynów inwestycyjnych, wykazuje 40,9% niedźwiedzi i 37,6% byków. Przewaga nie jest jeszcze na tyle duża, by traktować ten czynnik jako zapowiedź odwrócenia się spadkowej tendencji na rynku akcji. Raczej potwierdza postępującą niechęć do nich.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Narastający pesymizm na rynkach akcji nie jest jeszcze tak duży, by upatrywać w nim symptomu odwrócenia spadkowej tendencji.
- Program modyfikacji spłat kredytów hipotecznych w USA okazuje się mało skuteczny, co utrudnia przezwyciężenie kryzysu na rynku nieruchomości.
Rynki nieruchomości
Jedna piąta spłacających kredyty hipoteczne w USA, których objął program modyfikacji spłat, w ciągu roku stała się znów niewypłacalna. To dane za II kwartał tego roku. Pokazują, jak duża jest nieskuteczność walki z niewypłacalnością Amerykanów. W tej sytuacji nie dziwi utrzymująca się presja na ceny domów wynikająca w największym stopniu z nadmiernej podaży ze strony instytucji przejmujących nieruchomości od niesolidnych dłużników. Podobnie nieskuteczne są malejące koszty finansowania z punktu widzenia ożywiania popytu. W sierpniu o 1,2% spadła w skali miesiąca liczba podpisanych umów kupna domów. Tą daną traktuje się jako zapowiedź przyszłych tendencji w zakresie sprzedaży.
Wcześniej podawano, że w sierpniu liczba niewypłacalności z tytułu kredytów hipotecznych podniosła się o 33% w skali miesiąca. Tym samym widać, że kredytodawcy przyspieszyli proces przejmowania domów od niesolidnych dłużników, widząc spadającą wartość nieruchomości.
Od dewelopera
1 października w godz. 10-17 Budimex Nieruchomości organizuje Dzień Otwarty osiedla Na Smolnej w biurze sprzedaży przy ul. Smolnej 13A na poznańskim Nowym Mieście. Deweloper umożliwi zainteresowanym wejście na teren budowy, a poza tym przygotuje rabaty na mieszkania. W pierwszym etapie inwestycji powstanie czteropiętrowy budynek, w którym znajdą się mieszkania od jednego do pięciu pokoi i pow. 30-117 m kw. z przynależnymi balkonami lub tarasami. W budynku znajdzie się również hala garażowa, a całe osiedle będzie chronione i ogrodzone.
Źródło: Home Broker