Grudniowa oferta obligacji detalicznych

– Przedstawiamy inwestorom korzystną możliwość lokowania oszczędności. Obligacje detaliczne gwarantują w grudniu bardzo konkurencyjne oprocentowanie, biorąc pod uwagę porównywalne formy lokowania oszczędności dostępne na rynku. Dla przykładu, roczne oprocentowanie „dwulatek” wynosi 4,2%, podczas gdy roczne oprocentowanie większości dwuletnich lokat nie przekracza poziomu 3,5% – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Należności i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.

Najwyższe oprocentowanie wśród obligacji detalicznych mają „dziesięciolatki” (EDO1216) – 5,5% w pierwszym roku inwestycji. Utrzymujące się wysokie, ponadprzeciętne, oprocentowanie tych obligacji sprawiło, że ostatnio zaczęto je określać mianem „hitu inwestycyjnego”.

– Na rynku zmieniły się w ostatnim okresie oczekiwania, co do przyszłych stóp procentowych. Osłabło oczekiwanie na szybkie podwyżki. Ilustruje to spadek rynkowych średnioterminowych stóp procentowych. Przy prawie niezmienionym poziomie WIBOR 6M, WIBOR dziewięciomiesięczny i roczny spadły od początku października o ponad 20 punktów bazowych, odpowiednio z 4,63% na początku października do 4,42% na koniec listopada i z 4,75% do 4,53%. W tej sytuacji nie dziwi decyzja o obniżeniu oprocentowania obligacji skarbowych dwuletnich o 20 punktów bazowych w stosunku do oferowanych w listopadzie – komentuje Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Warto także pamiętać, że grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym obligacje dziesięcioletnie można nabyć w ramach tegorocznego limitu Konta IKE-Obligacje. Inwestycja gwarantuje zwolnienie odsetek wypracowanych przez obligacje z podatku od zysków kapitałowych. Tegoroczny limit wpłat wynosi 3 521 zł, co pozwala na zakup 35 obligacji EDO.

O atrakcyjności obligacji skarbowych, oprócz oprocentowania, decyduje także płynność. Obligacje oszczędnościowe (dwu-, cztero- i dziesięcioletnie) można przedstawić do przedterminowego wykupu bez utraty wypracowanych odsetek. Obligacje rynkowe – trzylatki – można sprzedać na giełdzie.