GUS przygotowuje się do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. zakończył kolejny etap tworzenia Operacyjnej Bazy Mikrodanych dla Głównego Urzędu Statystycznego. System ten został opracowany we współpracy z Hewlett-Packard Polska oraz SAS Institute. 

Celem budowy rozwiązania było zapewnienie wsparcia dla procesów pozyskiwania i przetwarzania danych niezbędnych do przeprowadzenia spisów powszechnych zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej.

Zrealizowany w 2010 r. Powszechny Spis Rolny 2010 wykorzystywał funkcje Operacyjnej Bazy Mikrodanych (OBM), dzięki czemu przedsięwzięcie to zakończyło się sprawnie i terminowo. Podczas spisu zastosowano nowatorskie metody zbierania danych z rejestrów administracji publicznej i badań statystycznych, wykorzystując formularze elektroniczne. Pozwoliło to całkowicie zrezygnować z papierowej dokumentacji.

Ubiegłoroczny spis rolny był wydarzeniem przełomowym. Do tej pory spisy kojarzyły się z niesamowicie długim i skomplikowanym procesem, przy którym zaangażowanych było wielu statystyków, rachmistrzów oraz pracowników gmin. Przy poprzednim spisie, który odbył się w 2002 roku pracowało około 170 tysięcy rachmistrzów. Tym razem zaangażowano niecałe 12 tysięcy osób. Niewątpliwie OBM usprawniła pracę wszystkich tych, którzy uczestniczą w spisach. Przede wszystkim w znacznym stopniu obniżyła koszty tej operacji do niezbędnego minimum, rezygnując ze 100 mln formularzy i 1000 ton papieru. Dane zebrane podczas Powszechnego Spisu Rolnego 2010 są bardzo wysokiej jakości i prezentują bardzo dokładnie sytuację w polskim rolnictwie. Zapewniają tym samym rzetelną bazę informacyjną niezbędną do planowania i prowadzenia polityki rolnej w Polsce oraz całej Unii Europejskiej. Systemy zewnętrzne dostarczyły do OBM niezbędne dane, jednak to właśnie OBM umożliwiła ich zintegrowanie, przeanalizowanie i usystematyzowanie, by stanowiły pełnowartościowe źródło informacji potrzebnych statystykom. Ostatecznie można mówić o naprawdę dużym udziale firmy Pentacomp w sukcesie Głównego Urzędu Statystycznego

Operacyjna Baza Mikrodanych (OBM) umożliwia realizację spisów powszechnych metodą mieszaną, tj. z wykorzystaniem danych z systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych bezpośrednio od respondentów w trakcie przeprowadzania badania. Została ona zbudowana na potrzeby Powszechnego Spisu Rolnego 2010, który został przeprowadzony we wrześniu i październiku 2010 roku oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpocznie się w kwietniu 2011 roku.

Dane wykorzystywane do przeprowadzenia spisów w pierwszej kolejności pozyskiwane są z systemów informacyjnych administracji publicznej m.in. ZUS, KRUS, MSWiA, GUGiK. Operacyjna Baza Mikrodanych zapewnia sprawny import, weryfikację, korektę, oraz integrację tych danych. Dane nie występujące w systemach informacyjnych administracji publicznej lub nie spełniające wymogów jakości statystyki publicznej, są zbierane od osób objętych spisem poprzez wywiady jedną z trzech metod: samospis internetowy polegający na wypełnieniu przez respondenta formularza spisowego przez Internet (CAII), wywiad telefoniczny prowadzony przez ankietera (CATI), wywiad realizowany przez rachmistrza spisowego u respondenta, rejestrowany na urządzeniu typu hand-held (CAPI). Wypełnione przez respondentów ankiety na bieżąco są importowane do OBM, która stanowi centralne miejsce przechowywania i synchronizacji tych danych. Zapewnia również weryfikację poprawności wypełniania danymi formularzy spisowych wraz z kontrolą logiczno–rachunkową. Dane pozyskane z kanałów CAPI, CATI oraz CAII służą, podobnie jak dane z systemów administracji publicznej, do opracowania końcowych wyników spisu.

Źródło: Pentacomp Systemy Informatyczne S.A.