Harmonogram operacji otwartego rynku oraz typu swap walutowy w dniach 1.04-30.06 2009 r.

W ostatnich miesiącach NBP podjął działania, których efektem jest możliwość rozszerzenia Pakietu Zaufania o dodatkowe rozwiązania poprawiające dostęp banków do płynności w PLN i w walutach obcych.

Wprowadzane zmiany dotyczą wydłużenia długości operacji przeprowadzanych przez NBP oraz rozszerzenie listy zabezpieczeń akceptowanych w tych operacjach.

W efekcie podjętych prac, NBP wprowadzi od maja br., oprócz operacji repo na 3 miesiące, również operacje repo na 6 miesięcy. W przypadku walut obcych planujemy wprowadzenie dodatkowych operacji zasilających w EUR oraz w USD z terminem 1 miesiąca.

Lista zabezpieczeń przyjmowanych przez NBP w operacjach repo zostanie od maja uzupełniona o inne niż skarbowe dłużne papiery wartościowe zdeponowane w KDPW. Ponadto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom banków, NBP będzie akceptował w tych operacjach polskie rządowe papiery denominowane w euro.

Kolejne zmiany wprowadzane w nowym kwartale polegają na rozpoczęciu akceptowania w operacjach repo papierów wartościowych z kuponem zapadającym w trakcie trwania operacji, co do tej pory eliminowało część zabezpieczeń.

Ważną zmianą będzie również wprowadzenie „nettingu” czyli rozwiązania, w którym banki będą mogły z jednej strony wykorzystać papiery wartościowe z zapadającej operacji, jako zabezpieczenie operacji nowej, a z drugiej będą rozliczały się z NBP w środkach pieniężnych kwotami netto wyliczonymi z tych operacji. 

Harmonogram:

W okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2009 r. Narodowy Bank Polski będzie przeprowadzał następujące operacje otwartego rynku oraz typu swap walutowy:

Operacje podstawowe będą przeprowadzane w postaci emisji bonów pieniężnych NBP lub – w przypadku pojawienia się niedoboru płynności w sektorze bankowym – operacji repo. Operacje będą przeprowadzane w każdy piątek z 7-dniowym terminem zapadalności i rozliczane w terminie T+0, z wyjątkiem następujących operacji:

24 kwietnia 2009 r. – operacja 6-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+0,

30 kwietnia 2009 r. – operacja 8-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+0,

W kwietniu 2009 r. operacje dostrajające zasilające będą przeprowadzane na zasadach obowiązujących w I kwartale 2009 r. W drugi wtorek tego miesiąca zostanie przeprowadzona operacja 91-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+2.

Od maja 2009 r. operacje dostrajające będą przeprowadzane z dwoma różnymi terminami zapadalności, tj. z 3-miesięcznym oraz 6-miesięcznym. W maju oraz czerwcu 2009 r. operacje będą przeprowadzane w następujących dniach:

12 maja 2009 r. – operacja 91-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+2,

19 maja 2009 r. – operacja 182-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+2,

9 czerwca 2009 r. – operacja 92-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+1,

16 czerwca 2009 r. – operacja 182-dniowa, z rozliczeniem w terminie T+2

Od maja 2009 r. zakres zabezpieczeń akceptowanych w ramach dostrajających operacji zasilających z 3-miesięcznym oraz 6-miesięcznym terminem zapadalności ulegnie rozszerzeniu o:

inne niż skarbowe dłużne papiery wartościowe zdeponowane w KDPW,

papiery wartościowe nominowane w walutach obcych (do końca czerwca 2009 r. akceptowane będą papiery wartościowe emitowane wyłącznie przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej),

papiery skarbowe emitowane z kuponem.

Począwszy od operacji zasilających przeprowadzanych w maju 2009 r. zostanie także wprowadzony tzw. netting, umożliwiający rolowanie zabezpieczeń. Oznacza to, że zabezpieczenia wykorzystane w ramach tych operacji, w momencie ich zapadalności będą mogły zostać wykorzystane w przeprowadzanej tego samego dnia kolejnej operacji zasilającej.

Szczegółowy komunikat dotyczący rozwiązań wskazanych w pkt. 3- 4 zostanie ogłoszony przez NBP w kwietniu 2009 r.

Ponadto, w II kwartale 2009 r. każdego dnia NBP będzie mógł przeprowadzać innego rodzaju dostrajające lub strukturalne operacje otwartego rynku – zasilające bądź absorbujące płynność.

Operacje typu swap walutowy na parach walut EUR/PLN oraz USD/PLN będą przeprowadzane:

z 7-dniowym terminem zapadalności raz w tygodniu (w każdy poniedziałek), z rozliczeniem w terminie T+2,

z 28-dniowym terminem zapadalności raz w miesiącu w następujących dniach:

– 15 kwietnia 2009 r. , z rozliczeniem w terminie T+2,

– 13 maja 2009 r., z rozliczeniem w terminie T+2,

– 9 czerwca 2009 r., z rozliczeniem w terminie T+2.

Operacje typu swap walutowy na parze walut CHF/PLN z 7-dniowym terminem zapadalności będą przeprowadzane raz w tygodniu (w każdy poniedziałek) i rozliczane w terminie T+2.

NBP nie wyklucza możliwości wprowadzenia zmian w powyższym harmonogramie, w przypadku występowania takiej potrzeby. Zestaw operacji NBP będzie dostosowany do bieżących warunków rynkowych.

W czerwcu 2009 r. NBP przedstawi harmonogram operacji otwartego rynku oraz typu swap walutowy na III kwartał 2009 r.
Źródło: NBP