Inflacja przyspiesza, znakomite nastroje w przemyśle

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów inflacja we wrześniu wzrosła do 2,3% r/r, zgodnie z naszymi przewidywaniami i rynkowym konsensusem, wobec 2,0% odnotowanych w sierpniu. 

W ujęciu miesięcznym ceny konsumenta wzrosły o 0,3%, po dwóch miesiącach spadków cen m/m. Przewidujemy, że największy wpływ na przyspieszenie inflacji w ujęciu wywarł wzrost cen żywności, który szacujemy na 1,5% m/m. W ujęciu r/r dynamika cen żywności wzrosła tym samym do 4,0% r/r z 2,2-2,4% notowanych od czerwca do sierpnia b.r.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane o PMI dla polskiego przemysłu. Indeks ten ukształtował się na poziomie 54,7 pkt., najwyższym od 46 miesięcy, powyżej naszej prognozy (53,0 pkt.) i rynkowego konsensusu (również 53,0 pkt.). W porównaniu z poprzednim miesiącem indeks PMI wzrósł o 0,9 pkt. Znaczący wzrost odnotowała m.in. składowa indeksu odpowiadająca za nowe zamówienia, która znalazła się na najwyższym poziomie od marca ’07. Przełożyło się to na wzrost zatrudnienia (drugi miesiąc z rzędu) oraz najsilniejszy od listopada ’06 wzrost produkcji. Bardzo dobra koniunktura przyczyniła się do nieznacznego wzrostu cen wyrobów gotowych i istotnego wzrostu kosztów produkcji. Nadal na historycznie niskich poziomach znajduje się wskaźnik prędkości dostaw.  

Wzrost inflacji, w połączeniu z bardzo dobrą koniunkturą w polskim przemyśle i wyraźnym wzrostem kosztów produkcji zwiększają szansę na podwyżkę stóp procentowych na najbliższym, październikowym posiedzeniu RPP. Mimo to, dzisiejsze dane nie spowodowały wzrostu rentowności krajowych papierów skarbowych. Na rynku walutowym obserwujemy umocnienie złotego o 1,5% od wczorajszych szczytów, wspierane obok odczytu PMI dobrymi nastrojami na świecie (bardzo dobry odczyt PMI dla Chin) i zwyżką kursu EUR/USD.

Źródło: Noble Bank