Inteligo podnosi opłaty za przewalutowanie zagranicznych transakcji

Jeśli na zagraniczne wojaże planujecie zabrać ze sobą karty Inteligo, to musicie się liczyć z wyższymi opłatami. Bank poinformował, że podnosi opłatę za przewalutowanie transakcji dokonanych kartami debetowymi i kredytowymi.

Przed trzema laty organizacja Visa zmieniła zasady rozliczania z bankami transakcji zagranicznych. Wprowadzone zmiany miały być korzystne dla klientów, bo eliminowały m.in. ryzyko podwójnego przewalutowania transakcji. Zgodnie z nimi po dokonaniu płatności kwota transakcji przeliczana jest od razu na walutę rozliczeniową karty (złotówki) według korzystnych kursów Visa.

stockyimages, YAY Foto

Niestety klientom nie było dane odczuć zalet płynących z tej zmiany. Banki uznały bowiem, że skoro nie mogą zarabiać na spreadach, to wprowadzą prowizję za przewalutowanie. I tak się stało. Dziś stawki za przewalutowanie sięgają od 2 do nawet 6 proc. w zależności od banku.

Na podwyżkę zdecydowało się też Inteligo – internetowa marka należąca do PKO Banku Polskiego. Od 4 sierpnia stawka za przewalutowanie operacji kartą debetową Visa wzrośnie z 2 na 3,5 proc. Do 3 proc. wzrośnie też prowizja za przewalutowanie transakcji kartami kredytowymi Visa i Mastercard. Obecnie stawki te wynoszą odpowiednio 1 i 2 proc.

W korespondencji przesłanej do klientów na płycie CD bank uzasadnia konieczność dokonania podwyżek… zmianami wprowadzonymi przez Visę.

Receptą na niekorzystne rozliczanie zagranicznych transakcji są karty wielowalutowe. Można je podpinać do rachunków prowadzonych w kilku walutach – po dokonaniu transakcji automatycznie obciążają odpowiednie konto. Odpada wówczas prowizja za przewalutowanie i ryzyko niekorzystnych spreadów. Takich plastików nie ma jednak w ofercie Inteligo. Można ich natomiast szukać w PKO BP. Lada moment karta wielowalutowa ma trafić do standardowej oferty.