Przedsiębiorczość
Internauci zdecydowanie opowiadają się za znoszeniem barier hamujących rozwój przedsiębiorczości i powodujących, że wiele pomysłów na własny interes trafia do… szuflady zamiast na rynek. Do głównych barier należą przede wszystkim obciążenia fiskalne oraz horrendalne opłaty na ubezpieczenia zdrowotne, które uniemożliwiają im realizację własnych pomysłów biznesowych. Istotnym problemem jest również system wsparcia i doradztwa na rzecz początkujących przedsiębiorców. Zdaniem internautów pomoc zewnętrznych konsultantów z instytucji otoczenia biznesu powinna być bardziej dostępna, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich. Uczestnicy dyskusji zwrócili również uwagę na programy wspierające lub promujące przedsiębiorczość. W ich opinii wsparciem nie należy obejmować projektów prezentujących jedynie wiedzę z zakresu zakładania własnej firmy, ale przede wszystkim te, które edukują w zakresie codziennych obowiązków przedsiębiorcy.
Edukacja
Olbrzymie zmiany zdaniem internautów powinny czekać system edukacji. Zdaniem uczestników dyskusji programy nauczania powinny być bardziej praktyczne i dopasowane do potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Internauci postulują, aby już na jak najniższym etapie edukacji przekazywać wiedzę z zakresu przygotowania dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny). Równie ważnym głosem jest postulat, aby w proces nauczania na wyższych uczelniach włączyć zajęcia z przedsiębiorczości, w trakcie których słuchacz pozna praktyczne aspekty przygotowania dokumentów niezbędnych w codziennych funkcjonowaniu firmy (m.in. biznes plan)
Rynek Pracy
Jak bumerang powraca problem korporacji zawodowych, które skutecznie blokują dostęp do zawodu świeżo upieczonym absolwentom. Internauci wskazali również, aby rozwój nowych kierunków studiów był ściśle powiązany z oczekiwaniami rynku pracy, dlatego uczelnie winny ściślej współpracować z agendami rządowymi oraz przedsiębiorcami, aby przygotowywać przyszłych absolwentów do wymagań, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć.
Komentarz: Łukasz Łata, redaktor naczelny SerwisKariery.pl
„Głosy i argumenty, jakie pojawiły się na przygotowanym przez nas forum nie są zaskoczeniem. Podobne argumenty podnoszą eksperci w kolejnych dyskusjach dotyczących kierunków rozwoju naszej gospodarki, rozwiązywania problemów rynku pracy. Cieszę się, że takie głosy w ogóle się pojawiły, że są ludzie, którzy mają coś do powiedzenia, a co najważniejsze ich pomysły nie powinny trafić do urzędowego segregatora, ale powinny być wdrożone w postaci konkretnych rozwiązań. Postaramy się tego dopilnować”.
„Słuchaj, jest plan” to akcja przeprowadzona przez wortal SerwisKariery.pl w marcu 2005 roku. Były to pierwsze internetowe konsultacje Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Internauci prezentowali swoje opinie i pomysły na specjalnym forum internetowym.