Internetowykantor.pl i Walutomat z nowymi rekordami obrotu

Internetowe kantory, które umożliwiają wymianę walut bez wychodzenia z domu, w trybie 24/7, są w Polsce coraz popularniejsze. Dwa topowe serwisy – Internetowykantor.pl i Walutomat.pl – zanotowały właśnie najwyższe obroty w historii. Tylko w listopadzie, użytkownicy obu platform należących do firmy Currency One, wymienili waluty o łącznej wartości ponad 1,6 miliarda złotych. 

Kantory internetowe w ciągu kilku ostatnich lat zyskały duże zaufanie wśród klientów, którzy poszukują taniej, szybkiej i wygodnej alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Rekordowe wyniki osiągane przez tego typu serwisy są najlepszym dowodem na coraz większą popularność rozwiązań, jakie swoim użytkownikom oferują kantory online.

Analitycy spółki Currency One, właściciela marek Walutomat i Internetowykantor.pl, podsumowali najlepszy, jak dotąd, miesiąc w historii działalności e-kantorów. – Łatwość wymiany, a przede wszystkim najniższa cena na rynku spowodowały, że w listopadzie 2016 roku nasze serwisy pobiły swoje własne najlepsze wyniki, poprawiając poprzedni rekordowy rezultat o ponad 10%. Jeszcze lepiej wygląda porównanie rok do roku. Tegoroczny listopad to 154% obrotu zanotowanego w analogicznym okresie 2015 roku – informuje Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy w Internetowykantor.pl.

Oba kantory internetowe, zaledwie w ciągu jednego miesiąca, obsłużyły 200 tysięcy transakcji (o 25% więcej niż rok temu) na łączną kwotę 1,6 miliarda złotych. Rekordowym dniem okazał się być 14 listopada, gdy transakcje wykonało 5,7 tysiąca użytkowników, czyli o 80% więcej niż średnia dzienna liczba za poprzedni rok.

Więcej użytkowników, wyższe transakcje


Oprócz rekordowych obrotów oraz liczby transakcji obsłużonych w miesiącu, eksperci Internetowykantor.pl i Walutomat wskazują na zdecydowany wzrost liczby klientów. W minionym miesiącu, z obu e-kantorów skorzystało 17% więcej użytkowników niż rok wcześniej. Dodatkowo, klienci dokonywali transakcji na wyższe niż zazwyczaj kwoty – tym samym wypracowali aż 142% średniego obrotu notowanego przez ostatnie 12 miesięcy.

– Przeciętna transakcja dokonywana w obu kantorach internetowych, dotyczyła wymiany walut w kwocie 8176 złotych, co oznacza wzrost o 35% względem poprzedniego kwartału.  Co ciekawe, zanotowaliśmy również pierwsze tak wysokie jednorazowe transakcje, dokonane na kwotę 1,5 miliona złotych w przypadku firm oraz 1,3 miliona złotych wśród klientów indywidualnych – dodaje Maciej Przygórzewski, ekspert w Internetowykantor.pl.

Przedstawiciele e-kantorów wskazują na zdecydowany wzrost zainteresowania tego typu usługą ze strony mikroprzedsiębiorców. W listopadzie, na obu serwisach – zarówno na Internetowykantor.pl i Walutomat – liczba transakcji dokonywanych przez prowadzących małe i średnie firmy wzrosła aż o 47% rok do roku. Spośród tej grupy klientów, ciekawie przedstawiają się statystyki firm transportowych, które wymieniają waluty online coraz częściej. W porównaniu do listopada 2015 roku, obecnie grupa użytkowników z tej branży powiększyła się aż o 22%, generując obrót większy o 21%.

Listopadowe rekordy wymiany walut – analiza trendu


Na rekordowe wyniki kantorów internetowych w listopadzie tego roku wpływ mogło mieć kilka elementów. Przykładowo, najlepszy dzień pod względem ilości transakcji (poniedziałek, 14 listopada), przypadł zaraz po tzw. długim weekendzie. Już 9 i 10 listopada złoty wyraźnie tracił do głównych walut, jednakże straty z Dnia Niepodległości były najbardziej spektakularne. Owe straty złotego przełożyły się jednak bezpośrednio na bardzo dobry wynik e-kantorów.

– Głównym powodem tak dobrych rezultatów była struktura transakcji – ocenia Maciej Przygórzewski, ekspert walutowy w Internetowykantor.pl. – Podobnie jak w kantorach stacjonarnych większość obrotu to skup waluty od klientów. Prawidłowość ta jest bardzo silna, pomimo dużej liczby osób spłacających kredyty walutowe za pośrednictwem tych portali. Skoro w ciągu 3 dni złoty osłabił się do większości głównych walut o około 10 groszy, wiele osób zidentyfikowało ten moment jako dobry do sprzedaży.

W zwiększeniu obrotów e-kantorów „pomogli” też kredytobiorcy frankowi, którzy niejednokrotnie byli już świadkami wyraźnych wahań szwajcarskiej waluty. Grupa ta dość szybko decyduje się na kupno pieniądza tak, aby zapewnić sobie zapas na jedną lub więcej rat. – Duży wpływ na kurs waluty miał również wybór Donalda Trumpa na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeszcze przed głosowaniem, eksperci walutowi spodziewali się, że ewentualne zwycięstwo kandydata Partii Republikańskiej może spowodować wahania walut. Dlatego, aby zminimalizować ryzyka, inwestorzy decydowali się na tzw. bezpieczne aktywa. Robią tak zawsze, gdy czasy są niepewne – dodaje Maciej Przygórzewski.

Na niestabilny okres, za bezpieczną inwestycję uznano właśnie szwajcarskiego franka – w efekcie waluta zdrożała, a rodzima złotówka słabła. Ponadto, zależność szwajcarskiego pieniądza od wyniku potyczki wyborczej w USA spowodowała, że klienci (szczególnie ci spłacający kredyty w CHF) szukali taniego źródła walut. Stąd tak dobry wynik franka, który stanowi 6% wszystkich wymienianych walut (pozostałe to głównie: euro – 57%, dolar – 28% i funt – 9%) w serwisach Walutomat i Internetowykantor.pl. Co więcej, w analizowanym okresie czasu, to właśnie te e-kantory oferowały najlepszy kurs franka na rynku.