Inwestorzy indywidualni przeznaczyli w lutym 248 mln zł na obligacje detaliczne SP

Sprzedaż obligacji detalicznych Skarbu Państwa osiągnęła rekordowy poziom nie notowany od roku odnotowując wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem o 12,78 proc. 

Inwestorzy indywidualni decydowali się najczęściej na zakup obligacji dziesięcioletnich, których wartość sprzedaży również osiągnęła dawno nie notowany poziom i wyniosła ponad 92 mln PLN. Luty był także miesiącem pierwszej, w bieżącym roku, emisji obligacji trzyletnich.

Choć inwestorzy w lutym 2012 roku wybierać mogli tradycyjnie pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych, to tym razem na pierwszy plan wysunęły się obligacje o dziesięcioletnim terminie wykupu (w odróżnieniu od stycznia 2012 r. gdy inwestorzy zdecydowanie najczęściej wybierali obligacje dwuletnie). Sprzedaż „dziesięciolatek” stanowiła prawie 37 proc. całości. Tak wysoka sprzedaż obligacji dziesięcioletnich miała miejsce po raz ostatni w marcu 2010 r.

Biorąc pod uwagę popyt, na drugim miejscu uplasowały się obligacje dwuletnie z wynikiem sprzedaży ponad 69 mln PLN. Stanowiło to 28,0 proc. całości sprzedaży. Obligacje trzyletnie odnotowały sprzedaż na poziomie blisko 47mln PLN a obligacje czteroletnie – 39,7 mln PLN. Stanowiło to odpowiednio; 19, proc. i 16 proc.

Obligacje detaliczne są instrumentem finansowym z gwarancjami Skarbu Państwa. Uważa się je za najbezpieczniejszą lokatę oszczędności i idealną podstawę dobrze dobranego portfela inwestycyjnego. Dodatkowo w lutym i marcu br. Ministerstwo Finansów, które jest emitentem obligacji, zdecydowało się znacznie podnieść oprocentowanie wszystkich rodzajów detalicznych papierów skarbowych. Dodatkowo obligacje o czteroletnim i dziesięcioletnim okresie wykupu zawsze i skutecznie chronią przed inflacją. Konstrukcja ich oprocentowania powiązana jest bowiem z aktualną stopą inflacji i powiększona o tzw. marżę odsetkową. To właśnie ta konstrukcja gwarantuje inwestorowi zysk zawsze ponad inflację.

– Staramy się zawsze promować oszczędzanie długoterminowe, jako drogę do zabezpieczenia przyszłości finansowej swojej oraz przyszłości naszych dzieci – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Gwarantowane przez Skarb Państwa zyski z obligacji to najbezpieczniejsza metoda na pomnożenie posiadanego kapitału i zapewnienie sobie spokoju o finansową przyszłość– zapewnia Anna Suszyńska.

Szczegóły sprzedaży:

Obligacje dwuletnie (DOS0214)


W lutym 2012 r. Skarb Państwa uplasował na rynku 691 170 sztuk obligacji z serii DOS0214. Blisko połowę z nich (49,27 proc.) kupiono w pakietach liczących od 101 do 500 sztuk. Jednocześnie z wykorzystaniem e-kanałów sprzedaży (Internet, konto Inteligo, telefon) inwestorzy nabyli 7 proc. ogólnej sprzedaży „dwulatek”. Najwięcej kupiono ich, podobnie jak miesiąc wcześniej, w trzech następujących województwach; mazowieckim (189 108 szt.), śląskim (68 979 szt.) i dolnośląskim (56 233 szt.).

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w lutym 2012 r. wynosiło 4,75 proc.

Obligacje trzyletnie (TZ0215)

Luty 2012 r. był pierwszym miesiącem nowej emisji „trzylatek” (emitowanych w cyklach trzymiesięcznych – w lutym, maju, sierpniu i listopadzie) z nowym, wyższym oprocentowaniem. W lutym sprzedano 469 045 sztuk tych obligacji. Za pomocą e-kanałów (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 13,29 proc. zakupionych „trzylatek”. Blisko połowa z nich (48,84 proc.) została kupiona w bardzo dużych pakietach, liczących powyżej 1000 sztuk.

W lutym 2012 r. oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 5,01 proc.

Obligacje czteroletnie (COI0216)


W lutym 2012 roku nabyto 397 014 szt. obligacji czteroletnich. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w województwach; mazowieckim (73 259 szt.), wielkopolskim (59 256 szt.) i śląskim (32 538 szt.). Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 20 proc. „czterolatek”, czyli niemal dokładnie tyle samo co miesiąc wcześniej. Zdecydowaną większość nabyto w pakietach średnich (od 101 do 500 szt.) i pakietach bardzo dużych (powyżej 1000 szt.). Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich w lutym 2012 r. wynosiło 5,25 proc.

Obligacje dziesięcioletnie (EDO0222)

W lutym 2012 r. inwestorzy nabyli łącznie 920 075 szt. „dziesięciolatek”, co było najlepszym wynikiem sprzedaży ze wszystkich rodzajów obligacji detalicznych w omawianym miesiącu. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) kupiono 26,65 proc. emisji tych papierów skarbowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się one w województwach; mazowieckim (372 589 szt.), śląskim (54 170 szt.), oraz łódzkim (34 832 szt.). Większość emisji (58,89 proc.) została kupiona w bardzo dużych pakietach, liczących powyżej 1000 szt. Dziesięciolatki, jako jedyne obligacje skarbowe, mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych przy spełnieniu warunków ustawowych.

Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w lutym 2012 r. wynosiło 6,00 proc.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały – przez telefon, Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl oraz konto Inteligo.

Źródło: Ministerstwo Finansów