Inwestycje mieszkaniowe poza granicami miast

Deweloperzy realizując inwestycje mieszkaniowe poza granicami Poznania, pozwalają lokatorom odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Co ważne, coraz więcej firm nie kończy swojej działalności na oddaniu kluczy mieszkańcom, ale pomaga tworzyć więzi między sąsiadami, integruje mieszkańców, organizuje imprezy oraz oczywiście inwestuje w budowanie infrastruktury w otoczeniu.

Z dala od miejskiego gwaru, w spokojnej, kameralnej okolicy. W podpoznańskich gminach coraz częściej powstają kompleksowe osiedla, na kształt małych odrębnych miasteczek, w których nie brakuje rozbudowanej infrastruktury. Dynamiczny rozwój stref podmiejskich sprawia, że różnicuje się ich struktura funkcjonalna. Nie są one tylko „sypialniami” dużych miast, ale także toczy się w nich normalne, codzienne życie.

Obopólne korzyści
Gminy wiele zyskują na współpracy z deweloperami. Poza tym, że automatycznie wraz ze zwiększającym się zaludnieniem, wzrasta zapotrzebowanie na lokalne szkoły, przedszkola i ośrodki handlowo-usługowe, to rozwija się w nich również życie kulturalne i rekreacyjne. Władze mogą liczyć na dodatkowe wpływy z podatków, nowe inwestycje oraz wzrost atrakcyjności regionu. Deweloperzy mają swój udział w modernizacji gmin, w poprawie standardu życia mieszkańców. Miejsca takie jak np. osiedle Leśne w Czapurach, osiedle Księżnej Dąbrówki w Gminie Dopiewo, osiedle Sosnowe w Kamionkach czy osiedle Kalinowe w Rokietnicy to często kompleksowe osiedla, z bogatą infrastrukturą. Deweloper w otoczeniu budynków mieszkalnych buduje place zabaw, tereny zielone, parki i boiska. Oświetlone drogi dojazdowe i chodniki sprawiają, że gminy nabierają nowego, współczesnego charakteru. – Warto zapewniać mieszkańcom przyjazne warunki życia, tak by chciało się w takim otoczeniu spędzać jak najwięcej czasu – mówi Agnieszka Węgrowska z Nickel Development. – Ponieważ im lepiej są wyposażone osiedla tym więcej ludzi przyciągają – dodaje. Deweloper współpracował z gminą przy okazji budowy nowego chodnika, na swój koszt wzbogaca i uzupełnia drzewostan w obrębie działki. Inwestor przygotowuje także budowę niewielkiej galerii handlowej. Podobnie w małej miejscowości Kamionki w gminie Kórnik, firma Skaland zadbała o poprawę tamtejszej infrastruktury. Deweloper przeznaczył z własnych środków ponad 60 tys. zł, by wspólnie z gminą utwardzić polną drogę dojazdową – ul. Mieczewską. Dzięki nowym inwestycjom deweloperskim modernizowane są podmiejskie miejscowości. Dotychczasowi mieszkańcy wiele zyskują, a coraz liczniej chcą się do tych miejsc sprowadzać nowi.

Deweloperzy chętnie uczestniczą także w życiu społecznym sponsorując różnego rodzaju lokalne wydarzenia czy działania charytatywne. Przykładem są niedawno zorganizowane przy współpracy z Wiejskim Stowarzyszeniem Integracyjnym Westin, na terenie lasów w Wiórku, pierwsze zawody na rowerach górskich MINI-MTB. Sponsorem wyścigu była firma Family House, inwestor osiedla Leśnego w gminie Mosina. – Oprócz zapewnienia przyszłym właścicielom naszych nieruchomości dogodnej infrastruktury, jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z mieszkańcami gminy, w której realizujemy nasze inwestycje. Dlatego też od 3 lat dofinansowujemy Koło Emerytów i Rencistów – wyjaśnia Izabella Łukomska -Pyżalska, wiceprezes Family House. – Tak samo długo jesteśmy głównym sponsorem wiejskich dożynek. Postanowiliśmy również wspomóc organizację Wigilii dla osób najbiedniejszych z okolic Czapur, Wiórka i Daszewic – dodaje. Natomiast Firma Nickel Development uczestniczyła w Pożegnaniu Lata w Dopiewie – dużym festynie dla mieszkańców gminy.

Przez inwestycje budowlane poza miejską aglomeracją rośnie potencjał ludzki i powstają nowe pomysły na rozwój miejscowości. Firmy chętniej kupują ziemie pod swoje siedziby, bo łatwiej im znaleźć chętnych do pracy z okolic, a koszt zakupu terenu za miastem jest dużo niższy niż w Poznaniu. Korzyści są wymierne i obustronne. Zarówno samorządy gmin jak i deweloperzy zyskują na współpracy. Władze oferują dogodne warunki zakupu ziem, a mieszkańcy zyskują nowy wizerunek, nowe ośrodki edukacyjne, rekreacyjne i kulturowe, a także sieci handlowo-usługowe, tereny zielone, place zabaw i boiska.

Chcesz wiedzieć, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić? Oszacuj swoją zdolność kredytową w kalkulatorze Bankier.pl.

Źródło: ARW IMAGE Public Relations