Jak najlepiej ulokować oszczędności?

Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych celów, potrzeb oraz możliwości finansowych. W ramach możliwości oszczędzania, jakie obecnie oferują banki, rachunek oszczędnościowy i lokata są najbardziej podstawowymi, a jednocześnie popularnymi. Żeby jednak wybrać produkt najlepszy dla siebie, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Rachunek oszczędnościowy, czyli nie tylko procent jest istotny…

Rachunek oszczędnościowy powstał jako uzupełnienie oferty rachunku bieżącego, służącego do dokonywania rozliczeń. Jego podstawową zaletą jest to, że pozwala zarobić na chwilowych nadwyżkach finansowych. Rachunek oszczędnościowy z czasem ewoluował, nabierając nowych kształtów i dodatkowych funkcjonalności.

Kluczową zaletą rachunku oszczędnościowego jest oczywiście wysokie oprocentowanie – często nawet wyższe niż na lokatach. Jednak chcąc mądrze wybrać rachunek oszczędnościowy, należy pamiętać o jego innych istotnych cechach:

Dodatkowo należy zawsze zastanowić się, jak zamierzamy na co dzień korzystać z rachunku oszczędnościowego – dokonywać transakcji, dopłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, czy też raczej traktować go jako krótkoterminową lokatę, a może regularnie zasilać rachunek stałą kwotą pieniędzy? Tylko wtedy będziemy w stanie ocenić, jaki tak naprawdę typ rachunku jest nam potrzebny i które z wymienionych powyżej cech są dla nas najistotniejsze.

Lokata terminowa, czyli przygoda trochę dłuższa

Tu sprawa przedstawia się łatwiej – parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę, jest trochę mniej, ale są one również bardzo istotne. Niestety, znowu nie można patrzeć wyłącznie na cyfry widoczne w telewizji, na plakacie lub ulotce.

Na pewno trzeba dążyć do tego, żeby dostosować czas trwania lokaty do naszych potrzeb, pamiętając jednocześnie, że z zasady im dłuższy czas trwania lokaty, tym wyższe odsetki.

Co z tego wynika?

Konto oszczędnościowe należałoby traktować jako rachunek do lokowania czasowych oszczędności i chwilowych nadwyżek finansowych, natomiast lokaty jako inwestycje długoterminowe. Takie podejście jest widoczne w ostatnich zmianach na rynku depozytów, gdzie zdecydowanie tracą lokaty do 3 miesięcy na rzecz rachunków oszczędnościowych i bieżących, a zyskują lokaty otwierane na 6 miesięcy lub dłużej. Zalety lokat ujawniają się w dłuższym terminie.

Powyższa ogólna zasada może ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków rynkowych (na przykład bardzo wysoko oprocentowanych RO) czy też naszej sytuacji. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie wykorzystamy określonej puli oszczędności, nawet na krótki okres deponujemy je na lokacie, z której siłą rzeczy trudniej je wypłacić.

Zaprezentowane wyżej podejście zapewnia nam maksymalizację oszczędności przy wykorzystaniu dwóch najbardziej popularnych produktów oszczędnościowych. Pamiętajmy jednak, że na nich nasza przygoda z oszczędzaniem nie powinna się kończyć – jest wiele innych narzędzi, które za cenę pewnego ryzyka pozwalają jeszcze szybciej pomnażać zgromadzone środki.

Magdalena Markiewicz,
Dyrektor Departamentu Produktów Depozytowych w Polbanku

Źródło: Polbank EFG