Jak oszczędzać na wymianie walut? 7 prostych zasad

Wszyscy chcemy oszczędzać, ale tylko niewielu z nas decyduje się poświęcić choć trochę czasu na poznanie praw rządzących światem finansów. Tymczasem już podstawowa wiedza na temat walut pozwoli nam na nieprzepłacanie na realizowanych transakcjach. Eksperci z Internetowykantor.pl zebrali główne zasady, które powinien znać każdy, kto ma do czynienia z wymianą walut.

  1. Sprawdzaj kursy walut

Nawet jeśli Twoja wiedza o świecie finansów jest niewielka i nie interesujesz się ruchami na kursach walut, warto od czasu do czasu zajrzeć, jak się kształtują. Szybkie spojrzenie na tygodniowy czy miesięczny wykres kupna lub sprzedaży waluty, od razu pokaże nam krótką tendencję. Wtedy możemy podjąć decyzję, czy warto danego dnia kupić walutę czy może korzystne będzie poobserwować kursy przez najbliższe dni. Nie jest to co prawda jedyna kwestia, którą powinniśmy poddać analizie, ale sprawdzenie aktualnego kursu a nie kupowanie w ciemno pozwoli nam nie przepłacać.

  1. Nie kupuj waluty na ostatnią chwilę przed spłatą kredytu czy wyjazdem na wakacje

Analizy liczby transakcji dokonywanych w serwisie Internetowykantor.pl pokazują wzmożony ruch klientów np. w okresie spłat kredytu i w miesiącach wakacyjnych. Trudno dokładnie przewidzieć, jak będzie się wtedy kształtował kurs walut, dlatego nie warto wstrzymywać się z kupnem waluty do ostatniego dnia. Może się bowiem zdarzyć, że kurs będzie wtedy szybował w górę, co podniesie wartość i tak wysokiej raty kredytu.

  1. Kupuj walutę na zapas

Jeśli dysponujesz oszczędnościami, warto rozważyć kupienie waluty na zapas. Zdarzają się bardzo korzystne na przestrzeni miesiąca czy kwartału kursy.

  1. Załóż bezpłatnie konto walutowe bez wychodzenia z domu

Konto walutowe, które jest niezbędne do korzystania z e-kantorów, przyda się także do zakupów w zagranicznych e-sklepach czy podczas wyjazdu zagranicę. I tak np. podróżując po strefie euro, pieniądze możesz bezpośrednio wypłacić z konta walutowego. Nie poniesiesz wtedy kosztów przewalutowania pieniędzy ze złotówek na euro.

  1. Jedziesz zagranicę – zabierz ze sobą kartę walutową

Kolejną opcją wspierającą oszczędzanie na wymianie walut jest karta płatnicza wydana do konta walutowego. Jest zawsze w tej samej walucie, w której mamy konto. Płacąc nią w sklepie zagranicą, nie ponosimy kosztów przewalutowania, jak byłoby gdybyśmy zapłacili kartą wydaną do konta prowadzonego w złotówkach. Karty takiej możesz także użyć zagranicą do wypłaty środków z bankomatu.

  1. Korzystaj z promocji w e-kantorach

E-kantory często oferują swoim klientom wymiany na specjalnych warunkach, po obniżonym spreadzie (różnica między kurem kupna i sprzedaży). Opcje takie dostępne są w ramach np. akcji happy hours, konkursów czy po udostępnieniu kodów promocyjnych. Warto śledzić działania serwisów wymiany walut w mediach społecznościowych i na ich stronach internetowych. To tam można znaleźć informacje o aktualnych promocjach.

Niektóre serwisy oferują także możliwość przyłączenia się do programu punktowego. Dla przykładu, w Internetowykantor.pl otrzymać można punkty na wymianę bez spreadu za polecenie znajomego.

  1. Jeśli wymieniasz dużo i często, np. jako firma – negocjuj warunki kupna i sprzedaży waluty

Im większe kwoty wymieniasz online, tym większe będą Twoje oszczędności. E-kantory często oferują możliwość negocjowania kursu w przypadku większych wymian. Dlatego jeśli planujesz takie transakcje, warto skontaktować się biurem obsługi klienta e-kantoru.

Walutomat.pl