Jak oszczędzają mieszkańcy Wrocławia?

Według najnowszego badania firmy Acxiom, przeprowadzonego na zlecenie KBC TFI, wśród mieszkańców Wrocławia popularnym sposobem lokowania kapitału jest zakup obligacji. Posiada je już 4,4% Wrocławian – pod tym względem Wrocław ustępuje jedynie Warszawie. Co ciekawe, o ile najczęściej posiadaczami różnego rodzaju lokat są ludzie w średnim wieku i starsi, o tyle we Wrocławiu aż połowa wszystkich posiadaczy obligacji to osoby przed czterdziestką. Dla porównania w Warszawie jedynie co trzeci posiadacz obligacji nie ukończył jeszcze 40 roku życia. Wiąże się to z emisją „Obligacji – skarbu dla Wrocławia”, z których dochód został wykorzystany na pokrycie kosztów sprowadzenia do miasta wyrobów dawnych wrocławskich mistrzów złotnictwa. Oferta sprzedaży tych obligacji przyciągnęła także ludzi młodych, co zdarza się rzadziej w przypadku zwykłych obligacji Skarbu Państwa. Wrocław jest w czołówce polskich miast pod względem odsetka osób posiadających akcje – znajdują się one w portfelach 5,6% mieszkańców miasta.

Oszczędności w postaci bankowych lokat terminowych, papierów wartościowych i jednostek udziałowych funduszy inwestycyjnych posiadają najczęściej osoby pięćdziesięcioletnie i starsze. Wiele osób w tym wieku zdołało zgromadzić pewne oszczędności w toku pracy zawodowej. Część z nich zakończyła już karierę i jest na emeryturze a część to osoby aktywne zawodowo, przede wszystkim wysoko wykwalifikowane, takie jak inżynierowie, informatycy, lekarze, nauczyciele, specjaliści, osoby piastujące stanowiska kierownicze oraz przedsiębiorcy.

– Z naszych obserwacji wynika, iż dynamicznie rośnie liczba Wrocławian zainteresowanych ciekawymi i nowatorskimi sposobami na lokowanie pieniędzy – powiedziała Joanna Tomkowiak, Dyrektor Regionalnego Centrum Detalicznego Kredyt Banku S.A.. – Do naszych oddziałów w Dolnośląskiem zgłasza się coraz więcej chętnych do zainwestowania swoich oszczędności w fundusze inwestycyjne. Dzieje się tak m.in. dlatego, że rosnąca liczba gospodarstw domowych może pozwolić sobie na regularne odkładanie nadwyżek finansowych, które można zaoszczędzić lub przeznaczyć do pomnożania – dodaje Joanna Tomkowiak.

Przykładem reakcji KBC TFI na potrzeby klientów jest wprowadzenie funduszu nieruchomościowego KBC INDEX NIERUCHOMOŚCI II FIZ, który jest kontynuacją czteroletniego funduszu KBC INDEX NIERUCHOMOŚCI FIZ. Klienci KBC TFI oraz Kredyt Banku, którzy nie zakupili jego certyfikatów, wymusili na Towarzystwie wprowadzenie do oferty kolejnego produktu. Aktywa nowego funduszu zostaną zainwestowane w perspektywiczny sektor europejskich nieruchomości komercyjnych i infrastrukturalnych, reprezentowany przez indeks EPRA. Bez wątpienia, zainteresowanie klientów nowym funduszem jest podsycane wynikami jego poprzednika, który w okresie od 2 listopada 2005 roku do 10 kwietnia 2007 roku przyniósł swoim klientom ponad 47% zysku (w ciągu 18 miesięcy!).

– W pełni wykorzystujemy sieć dystrybucji Kredyt Banku, gdzie nasi doradcy na bieżąco śledzą preferencje i oczekiwania klientów oraz ich potencjał inwestycyjny. Taka wiedza pozwala nam dopasowywać ofertę funduszy do potrzeb inwestorów, dbając jednocześnie o maksymalizację zysku – powiedziała Joanna Tomkowiak.

Równolegle KBC TFI prowadzi sprzedaż funduszu zamkniętego z ochroną kapitału – KBC Rynków Azjatyckich FIZ, którego aktywa zainwestowane zostaną w gospodarki państw azjatyckich, m.in. Chin, Korei i Tajwanu.