Jak wygląda rynek outsourcingu?

Z oferty firm zewnętrznych w tym zakresie korzysta przede wszystkim sektor finansowy (73%) i motoryzacyjny (64%). W ciągu dwóch lat nakłady na usługi outsourcing najdynamiczniej będą wzrastały w sektorze finansowym i infrastruktury (w budownictwie i energetyce).

Jak pokazują badania zrealizowane przez IPSOS, najważniejszym kryterium oceny procesu outsourcingowego jest wynik analizy opłacalności (58%) oraz większa efektywność realizowanych zadań (11%). Pierwsze kryterium było najistotniejsze z punktu widzenia branży handlowej, do drugiego największą wagę przykładają firmy z sektora infrastruktury.

Wyk. 1 Korzystanie z usług outsourcingowych

Badania dowodzą, że największą korzyścią dla przedsiębiorstw wynikającą z możliwości przekazania części prac zewnętrznemu wykonawcy jest koncentracja na podstawowej działalności firmy (39%) oraz oszczędność czasu (39%) i redukcja kosztów (38%).

Respondenci zapytani o najczęściej outsourcowane usługi z zakresu back-office i front-office wskazali archiwizację dokumentów (49%). Dla firm z sektora definiowanego jako infrastruktura istotne jest skanowanie (44%), obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej (33%) oraz druk i wysyłka (33%).

Wyk. 2 Największe korzyści z outsourcingu usług?

Z kolei sektor usług korzysta najczęściej ze skanowania (29%), obsługi kadr i płac (18%) oraz obsługi korespondencji (24%). Firmy z branży handlowej najczęściej wykorzystują zewnętrzne call center (17%) oraz centra składowania danych (17 %).

Jako główne obawy związane z powierzeniem części swoich procesów firmie zewnętrznej respondenci wskazują bezpieczeństwo (34%) i nie satysfakcjonującą jakość usługi (33%). Najważniejsze było to dla instytucji finansowych i firm motoryzacyjnych. Tylko 15% ogółu badanych za wadę wskazało możliwość ponoszenia wysokich kosztów.

Wśród firm, które planują rozpocząć outsourcowanie usług większość pod uwagę wzięłaby aspekt finansowy (34%) i atrakcyjność oferty (28%). Istotnym argumentem przemawiającym za powierzeniem poszczególnych procesów podmiotom zewnętrznym jest także oszczędność miejsca (17%).

Odnośnie prognoz wzrostu outsourcingu usług w zakresie back-office, największe inwestycje planuje branża finansowa w obszarze druku i wysyłki (43%) oraz archiwizacji (54%). Z kolei firmy produkcyjne planują wydatki na usługi rejestracji danych w systemach informatycznych (51%) i automatycznego obiegu dokumentów (45%). Call Center będzie kluczową usługą dla branży usługowej (41%).

Badania dowodzą, że w ponad 50 % instytucji decyzje o przekazaniu procesów outsourcingowych na zewnątrz podejmuje Zarząd, a w 33 % odpowiedzialność za to ponosi szef danego departamentu.

Najbardziej znaną i najczęściej spontanicznie wymienianą firmą świadczącą usługi w zakresie outsourcingu back-office jest ArchiDoc (16%).

*Badanie zostało zrealizowane metodą CATI i CAWI w październiku 2008 roku na próbie 204 osób z firm zatrudniających ponad 250 pracowników lub generujących ponad 100 milionów przychodów rocznie. Badanie wykonała agencja badawcza IPSOS na zlecenie firmy ArchiDoc.

ArchiDoc jest obecny na polskim rynku od 1994 roku, oferuje kompleksowe usługi związane z szeroko pojętym obiegiem informacji w przedsiębiorstwach.