Jakie możliwości mieszkaniowe mają polscy studenci i jakie ponoszą koszty?

Statystyczny student ma kilka możliwości kwaterunkowych. Jeśli nie wyjeżdża na okres studiów poza miejsce zamieszkania, może mieszkać z rodzicami. Z ankiety przeprowadzonej w ramach akcji „Wynajmuj bezpiecznie” wynika, że tę formę wybiera około 20% studentów. Pozostałe możliwości to: akademik, stancja, wynajęte mieszkanie i dostępne niewielkiej grupie szczęśliwców własne mieszkanie.

 

Akademik
Formą zakwaterowania dostępną tylko i wyłącznie studentom są akademiki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2007/2008 143,4 tys. miejsc w akademikach w całej Polsce gwarantowało lokum dla 6,4% żaków. Akademik jest najtańszą formą zakwaterowania, ceny zaczynają się już od 170 złotych miesięcznie za miejsce w pokoju 3-osobowym lub większym w Krakowie, a kończą się na 425 za jedynkę w Poznaniu (szczegółowy raport dotyczący akademików na stronie: http://www.szybkowynajem.pl/node/28883).  Właśnie cena a także lokalizacja w pobliżu uczelni sprawiają, że chętnych zazwyczaj jest znacznie więcej niż wolnych miejsc. Sytuacja nie jest jednak taka sama na terenie całego kraju. Największe szanse na mieszkanie w akademiku mają młodzi ludzie rozpoczynający studia w województwie małopolskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim. Tam 10 na 100 studentów ma zapewnione miejsca w akademikach. Najgorzej jest w województwie mazowieckim. Mimo największej w Polsce liczby dostępnych miejsc, na 100 studentów przypada zaledwie 6,2 miejsca. Nieco lepiej jest w łódzkim, śląskim i wielkopolskim, gdzie 6,4% studentów może mieszkać w akademiku.

Stancja
Innym sposobem na zakwaterowanie jest stancja. Ponieważ w klasyfikacji kosztowej jest na trzecim miejscu, po mieszkaniu z rodzicami i w akademiku, jest to forma stosunkowo powszechna. Na stancji mieszka około 18% studentów, ale nie jest to specjalnie pożądane miejsce zakwaterowania. Tylko 6% osób, biorących udział w ankiecie „Wynajmuj bezpiecznie” wskazało stancję jako atrakcyjne mieszkanie na czas studiów. Wynajęcie pokoju przy rodzinie lub osobie samotnej najtańsze jest w Rzeszowie i Białymstoku. W tych miastach koszt jest niewiele wyższy niż koszt miejsca w akademiku. Najdrożej jest w Warszawie – 690 złotych miesięcznie i we Wrocławiu – 630.

 

W większości miast w porównaniu z zeszłym rokiem średni koszt wynajęcia pokoju jest wyższy. Są to jednak zmiany rzędu od 5 do 40 złotych. W Białymstoku, Gdyni, Katowicach, Olsztynie i Wrocławiu jest nieznacznie taniej niż przed rokiem.

Mieszkanie
Najliczniejsza grupa studentów – około 60% – wynajmuje mieszkania samodzielnie lub ze znajomymi. W przeliczeniu na liczby bezwzględne jest to około1 200 000 osób. Nic więc dziwnego, że w okresie sierpnia i września, kiedy studenci poszukują mieszkań na kolejny rok akademicki, oferty przestają być aktualne nawet w ciągu kilku godzin, a właściciele windują ceny wynajmowanych mieszkań nawet o kilkaset złotych.
W tym roku najprawdopodobniej nie powtórzy się taki scenariusz, a to dzięki znacznemu wzrostowi liczby mieszkań do wynajęcia. W serwisie ogłoszeniowym www.szybko.pl, w porównaniu z ubiegłym rokiem, dostępnych jest dwa i pół razy więcej ofert wynajmu. Tendencja wzrostu podaży i zahamowania wzrostu cen widoczna jest od początku 2009 roku. Jest to efekt przeznaczenia pod wynajem mieszkań, których właściciele mają problem z ich sprzedażą oraz mieszkań budowanych w okresie boomu budowlanego, w roku 2007.

W czerwcu 2009 roku w porównaniu z czerwcem 2008 niższe są koszty wynajmu kawalerek – we wszystkich analizowanych lokalizacjach spadły średnio o 2%. Nie zmieniła się średnia dla mieszkań 2-pokojowych, a wynajem 3 pokoi potaniał o około 3%. Oczywiście koszty w poszczególnych miastach są bardzo zróżnicowane. Kawalerkę najtaniej można wynająć w Toruniu za 820 złotych i w Bydgoszczy za 850 zł, najdrożej jest w Warszawie 1480 złotych miesięcznie i we Wrocławiu 1335. Warto jednak dodać, że zarówno w przypadku Warszawy jak i Wrocławia koszty są niższe odpowiednio o 4% i 6,6% w porównaniu z zeszłym rokiem.
Do najchętniej wynajmowanych mieszkań należą lokale dwupokojowe. Miesięczne koszty wynajęcia takiego lokum zaczynają się od 1100 złotych, a kończą na niemal 2000. Średni koszt wynajęcia mieszkania dwupokojowego to 1300 złotych. Zdecydowanie więcej muszą jednak wydać studenci w Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. W przypadku Warszawy i Wrocławia 1300 złotych nie wystarcza nawet na wynajęcie kawalerki.

Najniższe koszty wynajmu ponoszą studenci mieszkający w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie i Toruniu. Zdecydowanie najdrożej jest w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. W ciągu roku na korzyść najemców zmieniła się sytuacja w Krakowie: kawalerki są tańsze o 10,3%, 2-pokojowe o 6,3% i 3-pokojowe 5,7%.

 

W 9 miastach w ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty wynajmu spadły. Najbardziej o 8,9% w Warszawie, o 7,9% we Wrocławiu i o 7,4% w Krakowie. Odczuwalny wzrost miał miejsce w Rzeszowie o 9,2% i Szczecinie o 5%. Mimo tych wzrostów koszty wynajmu w tych miastach są zbliżone do średniej ogólnopolskiej.

Całkowite koszty mieszkaniowe w trakcie studiów
Pieniądze, niezależnie od tego, jaką mamy życiową filozofię, determinują i wpływają na nasze życiowe wybory. Niewątpliwie dzieje się tak w przypadku wyboru kierunku i miejsca studiów. Ponieważ w Polsce jest nadal wiele możliwości podjęcia studiów bez opłat za naukę, jednym z największych kosztów jest mieszkanie. Aby mieć pełen obraz przygotowano zestawienie szacunkowych, całkowitych kosztów mieszkaniowych, które należy ponieść, aby móc studiować w wybranym mieście przez okres 5 lat. Dla obliczeń przyjęto, iż wydatki są ponoszone przez 9 miesięcy w roku.

Przy standardowych, dostępnych każdemu studentowi opcjach mieszkaniowych, szacunkowy minimalny koszt zakwaterowania oscyluje wokół kwoty 11 925 złotych i jest to koszt miejsca w akademiku w Łodzi (pomijamy sytuacje, kiedy student mieszka z rodzicami, rodziną lub krewnymi i przyjaciółmi i nie płaci za mieszkanie). W przypadku akademika najdrożej będzie w Poznaniu, przez 5 lat wydatki wyniosą około 15 435 złotych.
W przypadku stancji szacunkowe koszty mieszkania w trakcie studiów wyniosą od 15 300 złotych w Rzeszowie do 31 050 w Warszawie.

Komfortowe aczkolwiek bardzo kosztowne jest samodzielne wynajęcie kawalerki: najmniejsze wydatki poniosą studiujący w Toruniu 36 900 złotych, w Warszawie będzie to ponad 66 tysięcy przez okres studiów.

Źródło: Szybko.pl