– Nasza propozycja została już przekazana Ministerstwu Sprawiedliwości z prośbą o uwzględnienie jej przy tworzeniu projektu zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece – mówi Teresa Jakutowicz z Ministerstwa Infrastruktury.
Hipoteka budowlana
Projekt resortu sprawiedliwości zakłada utworzenie hipoteki budowlanej, która ma ułatwić firmom budowlanym uzyskanie zabezpieczenia wierzytelności z tytułu umowy o roboty budowlane, jeśli właścicielem nieruchomości jest inwestor.
– Zdarza się, że podwykonawcy pod byle pretekstem nie otrzymują zapłaty za wykonane roboty. Zabezpieczenie takich wierzytelności może decydować o istnieniu firmy – wyjaśnia Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa.
Z kolei adwokat i radca prawny Dariusz Okolski uważa, że wprowadzenie do ustawy instytucji hipoteki budowlanej może grozić paraliżem działań inwestora przy zaciąganiu przez niego kredytów zabezpieczonych hipoteką.
– Jeśli wykonawca będzie miał prawo uzyskać wpis hipoteczny, bez względu na to, z jakiego powodu inwestor nie płaci, powstanie niebezpieczeństwo zarzucenia ksiąg wieczystych wnioskami o kolejne hipoteki budowlane – tłumaczy Dariusz Okolski.
Aby uzyskać wpis hipoteki budowlanej, wykonawca będzie musiał przedłożyć w sądzie wieczystoksięgowym pisemną umowę o roboty budowlane zawartą z inwestorem, a podwykonawcy także pisemną zgodę inwestora na wykonanie czynności powierzonych przez wykonawcę. Ma to zapobiec sytuacji, w której inwestor nie będzie wiedział o obciążeniu nieruchomości.
– Instytucja hipoteki budowlanej z powodzeniem funkcjonuje na przykład w Kanadzie. Propozycja wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce zasługuje na uwagę – mówi Roman Nowicki.
– Wystarczy uaktualnić i poprawić ustawę o gwarancji zapłaty. Hipoteka budowlana wywoła kolejny bałagan prawny – uważa Dariusz Okolski.
Czy Ministerstwo Sprawiedliwości chce zrezygnować z podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną ? Co to jest instytucja administratora hipoteki ? Na jakich zasadach działa instytucja rozporządzenia miejscem hipotecznym ?
Daria Stojak
Więcej: Gazeta Prawna 5.09.2008 (174) – str.19