Jesień. Czas na podwyżki marż hipotek

We wrześniu dwa banki wprowadziły zmiany do oferty kredytów hipotecznych. Zmiany polegają na podwyżkach marż tych produktów. Przed szereg pierwsi wyszli ING Bank Śląski i Getin Bank .

Wrześniowe podwyżki marż w ING Banku Śląskim są zdecydowane i dotyczą zarówno sztandarowego dla tego banku kredytu hipotecznego, jak i pożyczki hipotecznej. Standardowe marże oferowane dotychczas w ING w przypadku kredytów hipotecznych były uzależnione zarówno od kwoty kredytu, jak i wysokości wskaźnika LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości). Wynosiły od 1,85% do 2,55%. Dziś bank nie uzależnia już wysokości marży od wskaźnika LTV. Obecne poziomy marż w podstawowej ofercie kredytów hipotecznych ING wynoszą od 2,65% do 3,25%. W przypadku pożyczki hipotecznej wyjściowe marże kształtowały się dotąd w przedziale 3,35%-4,05%, dziś jest to już 4,20%-4,75%.

Klienci ING Banku Śląskiego nadal mogą skorzystać z dwóch opcji kredytu hipotecznego, znanych klientom z reklam tego produktu. Do wyboru są „0% prowizji” lub „obniżona marża”. Wybór pierwszej opcji pozwoli uniknąć opłacenia prowizji za udzielenie kredytu, jednak marże pozostają na wyjściowym, standardowym poziomie (2,65%-3,25%). W przypadku gdy klient decyduje się na drugą opcję, marże zostają obniżone o 0,40 pp, jednak występuje prowizja za udzielenie kredytu w wysokości 2,20% pożyczanej kwoty. Skorzystanie z tych wariantów wiąże się z koniecznością posiadania lub założenia rachunku osobistego w banku, na którym będą odnotowywane miesięczne wpływy w wysokości co najmniej 2000 zł. Dodatkowe obniżki marży mogą uzyskać klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z programu ubezpieczeniowego – Pakiet Life, Pakiet Mini, Pakiet Maxi (obniżki maksymalnie o 0,20 pp).

Z nieco wyższymi marżami we wrześniu muszą się liczyć również osoby udające się po kredyt hipoteczny do Getin Banku. W tym przypadku podwyżki nie są jednak tak znaczące (o 0,10 pp). Standardowo wynoszą obecnie od 1,85% do 2,14% (dla klientów nieposiadających historii kredytowej w BIK-u). Na zdecydowanie niższe marże mogą liczyć osoby, które bank zaliczy do grupy klientów najniższego ryzyka (według scoringu BIK-u), a dodatkowo skorzystają z innych produktów banku, jak konto osobiste lub proponowane przez bank ubezpieczenia.