Juan z Hongkongu w ofercie Banku BPH dla klientów MSP i korporacji

Bank BPH udostępnił klientom biznesowym i korporacyjnym możliwość dokonywania transakcji w chińskim juanie (CNY) kupowanym za pośrednictwem banku rozliczeniowego w Hongkongu.

Bank BPH oferuje klientom możliwość rozliczania transakcji w chińskim juanie zakupionym w Hongkongu, co pozwala przedsiębiorcom na większą swobodę w przeprowadzaniu transakcji w tej walucie. W ramach nowej oferty klienci mogą m.in. dokonywać transakcji zakupu lub sprzedaży juanów, w tym również po kursach negocjowanych. Transakcje kupna i sprzedaży chińskiej waluty będą mogły być zawierane zarówno z dealerami, jak też z wykorzystaniem systemu BPH DealingNet, który umożliwia zakup walut on-line.

Przedsiębiorcy mogą przeprowadzać i kontrolować wszystkie rozliczenia za pomocą platformy internetowej BusinessNet. Nowa propozycja Banku BPH to również większe zyski dla firm – dzięki przeprowadzaniu rozliczeń w juanach, przedsiębiorcy mogą wynegocjować z chińskimi kontrahentami korzystniejsze warunki kontraktów zarówno przy eksporcie, jak i imporcie.

Otwieramy przed przedsiębiorcami nowe możliwości. Rozliczenia z kontrahentami w juanie są doskonałą alternatywą dla tych przeprowadzanych dotychczas głównie w dolarze czy w euro. Chińskie firmy, co jest zrozumiałe, preferują rozliczenia w swojej walucie, bo pozwala im to na uniknięcie ryzyka kursowego przy dokonywaniu transakcji wymiany walut. Chętniej więc współpracują z partnerami, którzy mogą im takie warunki zaoferować – powiedział Grzegorz Dąbrowski, Wiceprezes Zarządu Banku BPH odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Bank BPH przygotował dla klientów wytyczne dotyczące realizacji zleceń w juanie: „JUAN – zasady realizacji zleceń transakcji”. Materiał został umieszczony na internetowej stronie banku pod adresem http://www.bph.pl/repo/bph/przydatne_informacje/aktualnosci/Zasady_realizacji_przelew_w_JUAN_Klient.pdf.

Chiny to jeden z największych eksporterów na świecie i jedna z największych potęg gospodarczych. Biorąc po uwagę systematyczny wzrost zainteresowania obrotem gospodarczym z Chinami,  juan może być jedną z trzech najważniejszych walut, obok euro i dolara. Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej. Według danych Ministerstwa Gospodarki wartość chińskiego eksportu do Polski w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła ponad 5 mld dolarów – to o ponad 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Bank BPH  oferuje swoim klientom aktywną i partnerską współpracę w zakresie wymiany większości walut świata, lokowania środków finansowych czy zarządzania płynnością. Jako jeden z pierwszych banków w Polsce wprowadził do oferty internetową platformę umożliwiającą wykonywanie transakcji skarbowych on-line – BPH DealingNet. System pomaga monitorować zawarte transakcje walutowe i depozytowe, może także stanowić cenne wsparcie dla systemów księgowych klienta. Zawiera też szereg narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji finansowych. Dodatkowo do dyspozycji klientów pozostaje również grupa dealerów oraz ekspertów ds. produktów skarbowych. Wyznaczając sobie za cel zapewnienie klientom najwyższego poziomu obsługi, Bank BPH zadbał również o przygotowanie odpowiednich zasad i ram współpracy potwierdzających pozycjonowanie „Po prostu fair”.

Źródło: Bank BPH