W marcu klienci Santander Bank Polska założyli ponad 80 tysięcy profili zaufanych. Od czasu wprowadzenia przez rząd pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa otwieranych jest średnio niemal 3000 profili zaufanych dziennie, a w niektóre dni liczba ta jest nawet ośmiokrotnie wyższa niż jeszcze na początku marca.
Przez miesiąc znacznie wzrosła także liczba spraw autoryzowanych profilem zaufanym przez klientów Santander Bank Polska: w minionych 30 dniach było to ponad pół miliona autoryzacji – 567 tysięcy.
Czym jest profil zaufany?
W związku z pandemią wiele urzędów i instytucji publicznych, jak na przykład ZUS, zamknęły swoje stacjonarne oddziały, przenosząc działalność do sieci. Załatwienie wielu urzędowych formalności drogą elektroniczną jest możliwe właśnie dzięki profilowi zaufanemu.
Również sam profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu, na przykład poprzez bankowość elektroniczną. Możliwość taką oferuje między innymi Santander Bank Polska. Bank może potwierdzić tożsamość i dane klienta dzięki ich uwierzytelnieniu dokonanemu podczas zakładania konta, dlatego nie jest konieczna osobista wizyta w urzędzie. Profil zaufany można także założyć poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny oraz nowy dowód osobisty.
Jakie możliwości daje profil zaufany?
Profilu zaufanego można użyć na stronach:
– gov.pl
– biznes.gov.pl – umożliwiającej m.in. zakładanie firmy czy zawieszenie jej działalności, a także załatwienie innych spraw urzędowych,
– epuap.gov.pl (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – dającej możliwość podpisywania i składania rozmaitych dokumentów w urzędach, takich jak wniosek o wydanie dowodu osobistego lub odpisów aktów stanu cywilnego czy zgłoszenie urodzenia dziecka,
– empatia.mpips.gov.pl – portalu informacyjno-usługowym dla pobierających od państwa rożnego rodzaju świadczenia, pozwalającym także zawnioskować m.in. o 500+ czy Kartę Dużej Rodziny,
– zus.pl – (PUE ZUS), gdzie można nie tylko znaleźć dane związane z ubezpieczeniami społecznymi, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie oraz informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS, ale także złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, co umożliwia przedsiębiorcom „tarcza antykryzysowa”,
– cepik.gov.pl – gdzie można m.in. sprawdzić liczbę punktów karnych i termin ich wygaśnięcia,
– pacjent.gov.pl – umożliwiającą otrzymanie e-recepty, e-zwolnienia, a także przechowywanie historii zdrowia/choroby.
Profil zaufany można założyć i korzystać z niego bezpłatnie. Jest ważny 3 lata. Pełna lista spraw i usług, które można realizować zdalnie jest dostępna na stronie obywatel.gov.pl.
Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu?
Standardowo na rozliczenie PIT-u mamy czas do końca kwietnia. W tym roku wyjątkowo czas ten został przedłużony do końca maja. Ministerstwo Finansów zapewnia, że osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (a jest ich w Polsce ponad 20 milionów) mają już automatycznie przygotowane propozycje rozliczenia w ramach usługi Twój e-PIT. Dotyczy to wszystkich, którzy uzyskali dochody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło i zlecenie, a także z tytułu zysków kapitałowych. Co ważne, jeśli podatnik do 30 kwietnia nie wykaże aktywności w systemie Twój e-PIT, jego rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane. Natomiast do 31 maja będzie można jeszcze, poprzez Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny, na wydrukowanym formularzu, dokonać niezbędnych korekt, w tym zmienić lub dodać organizację pożytku publicznego. Także osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą w tym roku złożyć zeznanie roczne do 31 maja.
Źródło: Santander Bank Polska