Już tysiąc urzędów akceptuje płatności kartami. KIR podała nowe statystyki

Urząd Gminy Słupca (woj. wielkopolskie), jako tysięczna placówka w Polsce przystąpił do prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju oraz KIR ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Oznacza to, że chcąc zapłacić w tych urzędach np. za rejestrację pojazdu lub paszport, nie musimy już zabierać ze sobą gotówki – wystarczy, że będziemy posiadać kartę lub smartfon.

stockyimages, YAY Foto

Liczba urzędów akceptujących płatności kartą lub telefonem stale rośnie. Program zakłada wyposażenie urzędów wszystkich szczebli – wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast
i gmin, starostw powiatowych w terminale POS i/lub usługę WebPOS Paybynet. Wkrótce terminale pojawią się w patrolach drogowych Policji.

Inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno urzędów, jak i mieszkańców. Ma to szczególne znaczenie, gdyż udział w programie jest dla urzędu w pełni dobrowolny. Jest także bezpłatny. Urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS, ani za aktywowanie usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci.

– Program jest ważnym krokiem w procesie budowy nowoczesnej i sprawnej e-administracji, której istotnym elementem jest zwiększenie obrotu bezgotówkowego. Jego realizacja umożliwia przyspieszenie procesów administracyjnych, co ma wpływ na wzrost satysfakcji klienta, ale również na efektywność funkcjonowania gospodarki – mówi wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

W ciągu blisko 8 miesięcy od wdrożenia, do programu przystąpiło już 1000 urzędów. W ramach programu do końca października klienci zrealizowali 128,2 tys. transakcji o wartości 16,2 mln zł.

W ramach działań promujących Program, KIR ogłosił konkurs, którego celem jest wspieranie wizerunku urzędu jako miejsca udostępniającego nowoczesne formy płatności. Społeczny charakter konkursu daje możliwość zaangażowania zarówno urzędu jak i jego mieszkańców  w promowanie idei bezgotówkowych płatności. Zwycięskie urzędy wyposażą wybrane przez siebie jednostki edukacyjne w nowoczesny sprzęt cyfrowy. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju. Zgłoszenia do konkursu, który potrwa od stycznia 2018 r. do marca 2018 r. są przyjmowane do końca grudnia br.

Źródło: KIR