KNF napomina płacących telefonem

W ciągu ostatnich miesięcy na polskim rynku zadebiutowały dwa rozwiązania umożliwiające płacenie z użyciem telefonu komórkowego. Propozycje Orange i T-Mobile to początek drogi do szerszej popularyzacji idei mobilnego portfela. Komisja Nadzoru Finansowego dostrzegła nowy trend i zdecydowała się przypomnieć klientom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dokument zatytułowany „Mobilne płatności – o czym warto wiedzieć?” skupia się na systemach płatności wykorzystujących zbliżeniową technologię NFC. Telefon działa w tym przypadku podobnie jak plastikowa karta zbliżeniowa – klient może dokonywać nim płatności do 50 zł bez konieczności podawania numeru PIN.

Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że w momencie, gdy telefon staje się instrumentem płatniczym, powinniśmy dbać o niego w szczególny sposób. Istotne jest przede wszystkim:

KNF sugeruje również, aby nie korzystać z aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł (czyli wgrywanych poza oficjalnym sklepem systemu operacyjnego – np. Google Play) i zainstalować w telefonie oprogramowanie antywirusowe oraz firewall. Ta pierwsza rada jest zdecydowanie godna polecenia wszystkim użytkownikom smartfonów, a w szczególności osobom korzystającym z bankowości mobilnej i jednorazowych haseł SMS jako formy zabezpieczenia bankowości internetowej.

Instalowanie oprogramowania antywirusowego może natomiast wiązać się z dodatkowymi kosztami i zwiększeniem użycia energii. Z tego względu rekomendację KNF można uznać za zbyt restrykcyjną. Osoby, które rozsądnie korzystają z telefonu i unikają instalowania aplikacji z nieznanych źródeł, mają niewielkie szanse na zarażenie systemu złośliwym oprogramowaniem.