KNF zniechęca banki do udzielania kredytów walutowych

Na wczorajszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zmianę do uchwały określającej wagi ryzyka poszczególnych typów ekspozycji kredytowych. Detaliczne kredyty denominowane w walutach obcych będą obciążone wagą ryzyka 100%, co dodatkowo zniechęci banki do oferowania tego typu produktów.

Regulacje dotyczące zasad wyznaczania wymogu kapitałowego określają pośrednio rozmiary akcji kredytowej banku. Im wyższa jest waga ryzyka przypisana konkretnemu typowi ekspozycji, tym więcej własnego kapitału bank musi posiadać, by spełnić wymogi nadzoru.

Podwyższone zostały wagi, z poziomu 75% do poziomu 100%, dla ekspozycji, w przypadku których wysokość raty kapitałowej lub odsetkowej jest uzależniona od zmian kursu walut innych niż waluty przychodów osiąganych przez dłużnika dla ekspozycji detalicznych, w tym zabezpieczonych na nieruchomości mieszkalnej, która jest lub będzie zamieszkana lub przeznaczona pod wynajem przez właściciela.

Zmiany wchodzą w życie 30 czerwca przyszłego roku. Konsekwencją zaostrzenia regulacji nadzorczych może być dalsze utrudnienie dostępu do kredytowania w walutach obcych. Banki będą mniej zainteresowane udzielaniem tego typu kredytów lub oczekiwać będą wyższego wynagrodzenia za pożyczany pieniądz. Oznaczać to może podwyższenie marż lub opłat i prowizji.

KNF uzasadnia wprowadzone obostrzenia koniecznością dodatkowego uodpornienia banków na ryzyka związane z kredytowaniem w walutach obcych. Podobnie motywowano styczniowe zmiany w Rekomendacji S, które podwyższyły wymogi dotyczące kredytobiorców zainteresowanych zobowiązaniami denominowanymi w obcych walutach.

Michał Kisiel
m.kisiel@bankier.pl

Źródło: Bankier.pl