KNF: zyski banków spadają, mogą być potrzebne programy naprawcze

„– Chociaż sytuacja naszego sektora bankowego jest lepsza w porównaniu z innymi krajami, możliwe, że Komisja Nadzoru Finansowego zdecyduje się na wprowadzenie w niektórych bankach procedury postępowania naprawczego – zapowiada Stanisław Kluza, przewodniczący KNF. […] Według niego w tej chwili programy naprawcze są realizowane w siedmiu krajowych bankach. – To są historycznie jedne z najniższych wartości w naszym sektorze bankowym – a należy mieć świadomość, że od 1991 r. programami naprawczymi było objętych 67 banków komercyjnych, w tym część największych – podkreśla Stanisław Kluza” czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Na kondycję banków negatywnie może wpływać dalsze zmniejszanie się zysków. Zdaniem Stanisława Kluzy cytowanego przez gazetę, w II półroczu skala spadku zysków banków powinna być podobna jak w pierwszej połowie roku. „Z publikowanych wcześniej danych KNF wynika, że w I półroczu zysk netto banków komercyjnych wyniósł blisko 4 mld zł i był o mniej więcej połowę niższy niż rok wcześniej” pisze „Rzeczpospolita”.

Tymczasem na etapie prac parlamentarnych jest rządowy projekt ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Zgodnie z nim, w przypadku gdy w ramach postępowania naprawczego konieczne jest zwiększenie funduszy własnych, instytucja finansowa może uzyskać gwarancję Skarbu Państwa zwiększenia funduszy własnych. Zwiększenie funduszy własnych objętych gwarancją polega na emisji akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych skierowanych do jej dotychczasowych akcjonariuszy bądź udziałowców lub podmiotów trzecich.

Więcej na ten temat w artykule Łukasza Wilkowicza „Więcej programów naprawczych w bankach” w „Rzeczpospolitej”.

J.R.