Kobiety vs mężczyźni. Kto lepiej radzi sobie z długami?

Mniejsza skłonność do podejmowania ryzyka oraz mniejszy odsetek kredytów straconych – to sprawia, że kobiety lepiej radzą sobie ze spłatą zadłużenia niż mężczyźni. Jak dokładnie kształtują się te różnice pomiędzy płciami?

BIK opublikowało analizę dotyczącą kredytów na rynku polskim. Wynika z niej, że kobiety sumienniej spłacają wszelkiego rodzaju zadłużenia: kredyty gotówkowe, mieszkaniowe czy karty kredytowe. Jak się okazuje, oprócz płci duże znaczenie w jakości udzielonych kredytów ma także wiek klientów.

Kobieta lepszym kredytobiorcą


Jak wynika z analizy BIK-u, odsetek kredytów straconych w przypadku kobiet jest niższy niż w przypadku mężczyzn. Różnica pomiędzy dłużnikami płci żeńskiej a dłużnikami płci męskiej wynosi ok. 435 tys. Prawidłowość ta jest zauważalna w każdej z wyróżnionych w raporcie grup wiekowych.

Warto zwrócić uwagę, iż odsetek kredytów straconych u każdej z płci jest znacznie niższy u starszych osób. Oznacza to, iż jakość udzielonych kredytów zwiększa się wraz z wiekiem kredytobiorcy.

Mężczyźni z większą liczbą zobowiązań


Różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami dają się także zauważyć, analizując liczbę zaciąganych zobowiązań. Kobiety z wiekiem biorą coraz więcej kredytów, gdzie w przypadku mężczyzn można zaobserwować odwrotną zależność: kredytami bardziej zainteresowani są młodsi mężczyźni niż osoby starsze. Według BIK-u zjawisko to głównie dotyczy spłaty kredytów gotówkowych i ratalnych, inaczej jest natomiast w przypadku kredytów mieszkaniowych: bez względu na wiek kredyty hipoteczne cieszą się większą popularnością w najmłodszej grupie wiekowej.

Dlaczego kobiety lepiej spłacają kredyty?


Odpowiedzi na to pytanie udzielił prof. Krzysztof Jasieński z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Jego zdaniem wynika to z faktu, iż kobiety cechuje mniejsza skłonność do ryzyka. Są ostrożniejsze w przypadku zaciągania zobowiązań, szczególnie w młodym wieku, co wiązać się może z gorszą sytuacją finansową i zawodową, niż ta, w której znajdują się młodzi mężczyźni.

Z kolei wzrost liczby zaciąganych kredytów w średnim wieku wiązać się może z chęcią poprawienia swojej sytuacji materialnej, zaspokojenia niektórych potrzeb konsumpcyjnych, a także z inwestycją w rozwój swój lub dzieci.

Paula Skrepnicka, Bankier.pl