Kolejna garść zmian kadrowych

Wakacje już w pełni i na rynku zrobiło się nieco spokojniej. Nie dotyczy to jednak kadr, gdzie jeden głośny transfer goni kolejny. Ostatnie tygodnie to kolejne przetasowania z głośnymi nazwiskami w rolach głównych. Część specjalistów przechodzi do konkurencji, inni decydują się na krótki urlop i chwilę odpoczynku.

Jednym z ważniejszych transferów kadrowych jest przejście Piotra Gawrona z Banku Pocztowego do zarządu Meritum Banku. W Pocztowym pracował przez ostatnie trzy lata, gdzie pełnił nadzór nad bankowością rozliczeniową, instytucjonalną i mikrofirm oraz Pionem Informatyki. Jednak dla wielu osób jego nazwisko może kojarzyć się przede wszystkim z mBankiem. Z tą instytucją związany był od samego początku i jest jednym z współtwórców sukcesu banku wirtualnego. W 2003 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego mBankiem, a w 2006 roku został powołany na stanowisko dyrektora BRE odpowiedzialnego za projekty mBank w Polsce i za granicą. Co ciekawe w Meritum Banku będzie ponownie pracował ze Sławomirem Lachowskim, byłym prezesem BRE i twórcą mBanku.

Zawsze w takich przypadkach warto się zastanowić, czy nie jest to aby początek jakiegoś większego procesu przeciągania kadr do Meritum. Kilka lat temu, podobną wędrówkę ludów obserwowaliśmy na linii BRE-Pocztowy. W każdym razie, dla Meritum Banku pozyskanie menadżera takiego formatu, to dobra inwestycja. Gawron będzie odpowiadał za Pion Operacji oraz realizację projektu Tesco. Przypomnijmy, w ubiegłym roku Meritum Bank i Tesco podpisały wieloletnią umowę w zakresie oferowania produktów finansowych klientom sieci sklepów (Meritum przejął biznes po Lukasie). Obok kart kredytowych przez Tesco Finanse bank oferuje dziś kredyty ratalne, kredyty online i konsolidacyjne. Nie można więc wykluczyć, że w punktach TF pojawią się wkrótce nowe produkty. Być może to także czas na nowe konta osobiste? W tym kontekście polecam ciekawy tekst Michała Macierzyńskiego opublikowany na blogu PKO Banku Polskiego Bankowym Okiem.

W samym PKO BP też się dzieje. W banku pojawił się niedawno Jakub Grzechnik, który dotychczas pracował w firmie Mastercard. To doświadczony specjalista m.in. od rynku kart i płatności. W MC zajmował stanowisko szefa departamentu innowacyjnych płatności, wcześniej zajmował się biznesem kartowym między innymi w Banku Pekao SA. Pracował też w Citi Handlowym jako dyrektor Biura Produktów Bankowych. Także w PKO BP będzie odpowiadał za karty płatnicze.

BNP Paribas Bank ma z kolei nowego szefa bankowości detalicznej. Z końcem maja do zarządu dołączył Adam Parfiniewicz, którzy poprzednio zarządzał Expanderem i wyprowadzał go na prostą po poprzedniej fali kryzysu finansowego. Wcześniej zarządzał m.in. bankowością detaliczną w Lukas Banku (obecnie Credit Agricole) i pełnił funkcję prezesa Polcardu. W BNP będzie nadzorował zarówno rozwój oferty produktowej BNP Paribas Banku, jak i sieci sprzedaży. Jego miejsce w Expanderze zajął Andrzej Oślizło, dotychczas wiceprezes odpowiedzialny za finanse, księgowość, administrację i IT.

Będąc już przy pośrednikach finansowych, warto odnotować jeszcze dwie ważne zmiany kadrowe. Po ośmiu latach swoją współpracę z grupą Getin zakończyła Aleksandra Łukasiewicz. W ramach grupy pracowała w Open Finance (od 2007 r. w zarządzie), a później w Home Broker i Inkubatorze Przedsiębiorczości Idea Banku. Z kolei z pośrednikiem finansowym AZ Finanse pożegnał się  Krzysztof Barembruch. To osoby z bardzo dużym doświadczeniem, więc pewnie lada moment pojawią się z powrotem  w branży finansowej.

I na koniec jeszcze dwie informacje, tym razem z branży dziennikarskiej i PR. Do DnB Nord przeszła w maju Katarzyna Żądło, która objęła stanowisko rzecznika prasowego i zastępcy dyrektora Departamentu Komunikacji Marketingowej banku. Od 2007 roku związana z Fortis Bankiem, później z BNP Paribas Bankiem jako rzecznik prasowy. Poprzednio pracowała m.in. w Citi Handlowym. Z kolei do działu analiz Powszechnego Domu Kredytowego dołączył Piotr Ceregra. To dziennikarz finansowy, który przez ostatnie sześć lat pracował w Rzeczpospolitej. Wcześniej publikował między innymi w Forbesie, Manager Magazine czy Gazecie Prawnej. To zarazem kolejny dziennikarz zajmujący się tematyką branżową, który rezygnuje w pracy w tradycyjnych mediach. Dla Rzeczpospolitej to nie pierwsza strata doświadczonego dziennikarza zajmującego się tematyką bankową.

Źródło: PR News