Kolejne restrykcje w udzielaniu kredytów?

„Każdy klient, który chce pożyczyć pieniądze, jest weryfikowany. Bankowcy muszą bowiem ustalić, czy będzie w stanie w przyszłości spłacać raty. Każda z instytucji sama ustala swoje procedury, prawo bankowe nie precyzuje, w jaki sposób to robić. W związku z tym niejednokrotnie się zdarza, że bank, nazwijmy go X, nie zgadza się udzielić kredytu danej osobie, ale bank Y pożycza jej pieniądze bez problemu, bo w inny sposób ocenia wiarygodność kredytową.”, pisze „Rzeczpsopolita”.

„– Wiemy, że część banków udziela kredytów na granicy lub nawet poniżej granicy zdolności kredytowej klientów. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku kredytów hipotecznych – twierdzi Andrzej Stopczyński, szef pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. – Jeśli wyniki ankiety potwierdzą nasze obawy, nie wykluczam przygotowania odpowiedniej rekomendacji.”, czytamy w gazecie.

Według najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., w maju ponownie wzrosła kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka. Wynosi obecnie 6,73 miliarda złotych. Od pierwszej edycji InfoDługu zauważalny jest stały wzrost zaległości Polaków, średnio o pół miliarda złotych co kwartał. W Polsce jest obecnie niemal 1,2 miliona osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.