Komisja Europejska namawia kraje unijne do stopniowego podwyższania wieku emerytalnego. Bruksela przekonuje, że jeśli ludzie, którzy żyją coraz dłużej, nie będą dłużej pracować, to wzrosną koszty świadczeń i państwa tego nie wytrzymają. Alternatywą jest znaczne podwyższenie składek emerytalnych. „Wiek uprawniający do pobierania emerytury powinien być podnoszony w miarę wydłużania się naszego życia” – ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.
Polityka społeczna w zakresie emerytur i rent pozostaje w gestii państw członkowskich. Komisja Europejska zwraca jednak uwagę na konsekwencje starzenia się społeczeństw. Zdaniem Brukseli systemy emerytalne powinny zapewnić ludziom odpowiednie dochody na emeryturze, ale jednocześnie nie mogą nadmiernie obciążać finansów publicznych i pokolenia pracujących.
„Żyjemy coraz dłużej i zwiększa się okres wypłacania świadczeń emerytalnych. Jeżeli chcemy mieć emerytury w godnej wysokości, to okres pracy powinien być trzykrotnie dłuższy od okresu ich pobierania. Oznacza to, że wiek uprawniający do emerytury musi być podnoszony w miarę wydłużania się życia. Podnoszenie opodatkowania osób pracujących nie przyniesie spodziewanych efektów, ponieważ kolejne pokolenia są mniej liczne od poprzednich i coraz mniej osób będzie pracować na utrzymanie emerytów. Obecnie cztery osoby utrzymują emeryta, a za 20 lat będą to tylko dwie osoby” – dodaje Jeremi Mordasewicz.
W kontekście propozycji UE system emerytalny wdrożony w naszym kraju w 1999 roku należy do najlepszych w Europie. Emerytury mają być ściśle uzależnione od zgromadzonych składek i oczekiwanej długości życia w momencie przejścia na emeryturę, co zwiększa równowagę systemu. Musimy jednak uczynić go powszechnym, likwidując pozostałości starych rozwiązań, czyli przywileje emerytalne pracowników służb mundurowych, górników, rolników i kobiet.
„Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytury. Dlatego należy podnieść staż pracy wymagany do uzyskania emerytury mundurowej i uzależnić jej wysokość od wynagrodzeń uzyskanych w ciągu całego życia zawodowego, a nie od płacy tylko w ostatnim roku pracy. Trzeba zlikwidować odrębny system emerytalny górników i objąć ich systemem emerytur pomostowych. Także rolnicy powinni być traktowani jak pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą, zaś najbiedniejsi z nich otrzymywać wsparcie z systemu pomocy społecznej. Kobiety mogą obecnie przechodzić na emeryturę 5 lat wcześniej niż mężczyźni, mimo że żyją dłużej i w efekcie będą pobierały emeryturę dwukrotnie dłużej niż mężczyźni. Ale to oznacza, że ich emerytury będą bardzo niskie albo staną się ogromnym obciążeniem dla podatników” – uważa Jeremi Mordasewicz.
Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan