Komornicy z nowym kodeksem etyki zawodowej

Krajowa Rada Komornicza przyjęła nowy Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego. Dokument został uchwalony na mocy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

To akt, który odzwierciedla misję komorników, ale także umożliwia samorządowi komorniczemu sprawowanie kontroli nad właściwym wykonywaniem zawodu, zgodnie z interesem publicznym. Komornicy wykonują zawód zaufania publicznego i pełnią służbę na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Kodeks nakłada określone obowiązki nie tylko na samych komorników, ale także na asesorów i aplikantów. Jednocześnie w ubiegłym roku komornicy odzyskali dla wierzycieli 9 mld zł.

Zgodnie z kodeksem, komornik powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy oraz w sposób bezstronny, ze szczególnym poszanowaniem praw i godności stron podejmowanych czynności, uczestników postępowania, a także podwładnych. Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego został uchwalony przez samorząd komorniczy aby doprecyzować zasady wykonywania zawodu. Dokument ustanowiono na podstawie art. 85 ust. 1, art. 82 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. z 2016 r., poz. 1138).

Postanowienia kodeksu obowiązują nie tylko podczas wykonywania czynności zawodowych, ale także w życiu prywatnym. Zależy nam bardzo, aby zasady kodeksu znajdowały odzwierciedlenie w codziennej pracy każdego komornika. Przedstawiciele naszego zawodu zobowiązani są do postępowania zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa i własnym sumieniem. W swoich działaniach zawodowych muszą kierować się zasadami współżycia społecznego oraz dobrymi obyczajami. Powinni także wykazywać się rzetelnością, sumiennością, uczciwością i bezstronnością, która wyraża się w szczególności w podejmowaniu decyzji na podstawie obiektywnych kryteriów, wolnych od osobistych przekonań, uprzedzeń, preferencji i wpływu innych osób – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Obowiązkiem komorników jest wykonywanie orzeczeń sądu, dochowanie tajemnicy prawnie chronionej oraz kierowanie się zasadami godności, honoru i uczciwości. Każdy komornik zobowiązany jest także współdziałać na rzecz zachowania powagi i godności zawodu, bronić jego tożsamości i niezależności. Postanowienia kodeksu obowiązują wszystkich aplikantów, asesorów i komorników, którzy po powołaniu na  walnym zgromadzeniu izby komorniczej składają uroczyste przyrzeczenie.

Skuteczność w pracy komornika

Każdego roku rośnie kwota należności wyegzekwowanych przez komorników dla wierzycieli. W 2009 r. było to 3 mld złotych,  w 2014 r. już 8,3 mld, a w ubiegłym roku komornicy wyegzekwowali ponad 9 mld złotych. Jak wynika ze statystyk, w I półroczu 2016 r. zanotowano wzrost rozwiązanych spraw o 30% w stosunku do poprzedniego roku. Znacząco wzrosła skuteczność, zarówno liczbowa, będąca stosunkiem spraw załatwionych przez wyegzekwowanie do wszystkich spraw załatwionych – z 20,8% do 23,4%. Jak również kwotowa, która jest stosunkiem kwot wyegzekwowanych do zgłoszonych do wyegzekwowania – z 13% do 17%.

Komornik zobowiązany jest troszczyć się o sprawność, szybkość i rzetelność podejmowanych czynności egzekucyjnych, a w szczególności: przestrzegać wyznaczonych terminów czynności i przyjmowania interesantów, czuwać nad biegiem spraw i niezwłocznie na wniosek stron udzielać informacji o wynikach postępowania, a także dochować szczególnej rzetelności i skrupulatności w sprawach finansowych. Bardzo ważne w naszym zawodzie jest łączenie skuteczności z działaniem zgodnie z etyką zawodową i dobrymi obyczajami – dodaje Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Źródło: Krajowa Rada Komornicza