Kompensaty: 20 tys. zł dla ofiary przestępstwa

Jest to możliwe, gdy nieskuteczne jest wyegzekwowanie pieniędzy od sprawcy przestępstwa lub np. ubezpieczyciela. Dodatkowo jeszcze kompensata w podwyższonej wysokości z 12 tys. do 20 tys. zł ma być przeznaczana również na koszty związane z leczeniem i rehabilitacją – przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw.
– Kompensata przyznawana jest poszkodowanym, którzy spełniają kryteria określone w ustawie, bez względu na ich sytuację majątkową. Muszą oni jedynie wystąpić do sądu z wnioskiem o jej przyznanie – tłumaczy sędzia Marek Celej z Krajowej Rady Sądowniczej.
Już czwarty rok Skarb Państwa wypłaca kompensaty ofiarom niektórych przestępstw umyślnych.
Na podstawie przeprowadzonych badań Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że przepisy ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz.U. nr 169, poz. 1415) uniemożliwiają wielu poszkodowanym uzyskanie odszkodowania od Skarbu Państwa. Dlatego w projekcie nowelizacji zaproponowano objęcie ochroną kompensacyjną wszystkie ofiary przestępstw, zarówno umyślnych, jak i nieumyślnych.
Dlaczego Autorzy projektu uważają, że dotychczasowa regulacja jest nieracjonalna z punktu widzenia systemu pomocy poszkodowanym? Czy kompensatę będzie można przeznaczyć m.in. na leczenie i rehabilitację ? W jaki sposób projekt nowelizacji zmienia właściwość miejscową sądu orzekającego w sprawach kompensaty ?
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Więcej: Gazeta Prawna 17.11.2008 (224) – str.2