Kompleksowe osiedla poza miastem

Kompleksowe osiedla nie są nowością. Prawie każdy deweloper obiecuje zagospodarowanie terenu inwestycji. Często na obietnicach się kończy, a na terenie inwestycji powstaje jedynie plac zabaw i dedykowany chodnik. Poznański rynek dysponuje jednak przykładami, gdzie rzeczywistość pokrywa z się z planami.


Inwestycje podmiejskie zyskały w 2009 roku, kiedy ceny mieszkań w dużych miastach znacząco wzrosły. Klienci zaczęli szukać alternatyw, a więc miejsc, które kusiły konkurencyjną, niższą ceną. Aby jeszcze bardziej zachęcić potencjalnych klientów deweloperzy kusili rozbudowaną infrastrukturą, która miała rekompensować czasem nawet bardzo duże odległości od miasta.


Na rynku pierwotnym można znaleźć inwestorów, którzy obiecywali kompleksowość, a następnie się z niej nie wywiązali. Opinie o deweloperach, o ich słowności ratują jednak firmy,  które nie tylko potrafią zadbać o przyszłego klienta, ale także w 100 procentach realizują sygnalizowane w ofertach plany i zamierzenia. Jasnym przykładem jest firma Linea, która buduje osiedla mieszkaniowe w podpoznańskiej Dąbrówce. Jedna z inwestycji tego dewelopera – Osada Leśna – została uznana za jedną z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w Wielkopolsce według jury konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.  Dla ok. 3 tys. mieszkańców, zgodnie z planami, powstał szereg udogodnień – centrum handlowe, kościół, tereny rekreacyjne.

Dodatkowo firma Linea wybudowała szkołę podstawową. Osoby, które poszukiwały  spokoju i bliskości przyrody, mogą jednocześnie skorzystać z dobrodziejstw mieszkania poza miastem, a tym samym żyć wygodnie. – Kluczowa dla mnie była kompleksowość. Z jednej strony, mieszkając w Dąbrówce, mogę korzystać z zalet terenów rekreacyjnych. Z drugiej, okoliczna infrastruktura oraz bliskość trasy do Obornik, ułatwia mi codzienne funkcjonowanie oraz dojazd do prac. Te argumenty zadecydowały o moim wyborze –  mówi Monika Danielewicz, mieszkanka Osady Leśnej.

Tak rozbudowaną infrastrukturę podmiejską trudno przebić. Dlatego  druga inwestycja dewelopera – Leśna Polana, oddalona 1,5 km od Osady Leśnej, stanowiła dla firmy wyzwanie, któremu udało się sprostać. Rzadko zdarza się, żeby sąsiadować bezpośrednio z lasem, a przy tym mieć zapewnioną dobrą komunikację do serca Wielkopolski. Przy  inwestycji powstał przystanek autobusowy, który jest bezpośrednio połączony ze stacją PKP. Do poznańskiego

City Center, można dojechać w zaledwie 13 minut. Niedawno także został otwarty osiedlowy sklepik na terenie nowego osiedla. Warto dodać, że przeważająca część mieszkańców Leśnej Polany to młode rodziny z dziećmi. Ich integracja to także zadanie dla dewelopera, który buduje relacje sąsiedzkie na wiele sposobów, m.in. poprzez organizowanie na terenie inwestycji ognisk, eventów czy zawodów sportowych. Poza dodatkowymi działaniami zdecydowanie ułatwiającymi funkcjonowanie w Dąbrówce, deweloper dba również o elementy małej architektury – na osiedlu znajdują się chodniki, oświetlenie, rozbudowany plac zabaw, a także dużo zieleni.

/ Mission Public Relations