Komu i kiedy opłaca się korzystanie z usług faktoringu?

Faktoring jest usługą, która w szybkim tempie zdobywa wielu zwolenników wśród właścicieli firm poszukujących finansowania własnej działalności. Skąd bierze się rosnące zainteresowanie usługą finansowania wierzytelności? 

Z pewnością powodem nie jest wyłącznie utrudniony dostęp do tradycyjnego kredytu, co potęguje problemy z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niemniej jednak jest to jeden z istotnych czynników wpływających na wzrost popularności tej formy finansowania. Mimo, że recesja zaczyna powoli przemijać, na rynku wciąż działa tysiące firm zmagających się z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej. Alternatywą dla tradycyjnego kredytu, albo też jego uzupełnieniem, staje się usługa faktoringu, która zapewnia dostęp do środków finansowych, skraca cykl obrotu gotówką oraz pozwala na dalszy, stały rozwój firmy.

Statystyki prowadzone przez międzynarodowe organizacje faktoringowe IFG oraz FCI potwierdzają rosnący w wielu krajach Europy trend wykorzystania faktoringu jako źródła finansowania. Przedsiębiorcy zauważają zalety, jakie niesie ze sobą finansowanie wierzytelności i coraz częściej dają się przekonać do tego typu usług. Nierzadko kluczową rolę odgrywa fakt, iż w faktoringu pełnym (bez regresu) faktor bierze na siebie ryzyko transakcji, co pozwala na całkowite zabezpieczenie się dostawcy przed brakiem wypłacalności kontrahenta. Faktoring pełny, popularny na zachodzie Europy, zaczyna także dominować na polskim rynku. Okazuje się bowiem, że wiele firm w dzisiejszych czasach bardziej ceni sobie bezpieczeństwo niż wyższą rentowność. Trzeba być jednak świadomym, że bezpieczeństwo też ma swoją cenę – taka forma faktoringu jest zwyczajnie droższa.

Istotnym elementem, który wpływa na rosnące zainteresowanie klientów tą formą finansowania jest szeroki zakres usług dodatkowych oferowanych przez firmy faktoringowe. Oprócz finansowania oraz przejęcia ryzyka możemy oczekiwać pełnego administrowania wierzytelnościami, obejmującego m.in. monitoring, ściąganie należności czy też windykację w przypadku opóźnień w spłatach. Ma to kolosalne znaczenie, gdy współpracujemy z duża liczbą odbiorców – koszty samodzielnej obsługi dużej liczby klientów i faktur są zazwyczaj wysokie.

Dla wielu klientów bardzo ważna jest również możliwość szybkiego uzyskania gotówki po przedstawieniu odpowiednich faktur do wykupu. Niektóre banki przelewają środki z tytułu wykupu wierzytelności na rachunek bankowy klienta jeszcze tego samego dnia po wprowadzeniu odpowiednich faktur do bankowości elektronicznej. Firmy faktoringowe rozwijają jednocześnie platformy do obsługi transakcji faktoringowych, umożliwiające śledzenie statusu transakcji i spłat dla każdej z faktur wprowadzonych do systemu. Klient ma pełną kontrolę nad wszystkimi wierzytelnościami i może w dowolnym momencie załączyć nowe faktury, które szybko zamienią się w dodatkowe środki na koncie.

Niestety faktoring nie jest usługą dla każdego. Z założenia nie jest dobrym pomysłem finansowanie transakcji jednorazowych. Z usług faktoringu korzystać powinny przede wszystkim firmy stale współpracujące z odbiorcami. Preferowane są więc przedsiębiorstwa handlowe oraz produkcyjne, które mają stałe rynki zbytu na oferowane produkty lub usługi. Częstymi klientami firm faktoringowych są również podmioty odznaczające się sezonowością sprzedaży. Konieczność angażowania większych środków w sezonie oraz wydłużone terminy spłaty należności wręcz wymuszają na przedsiębiorcach poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania, np. środków uzyskanych na drodze faktoringu. 

Źródło: Comarch