Konferencja „Bezpieczny Bank Spółdzielczy”

W konferencji wezmą udział przedstawiciele ok. 200 Banków Spółdzielczych. Jej celem jest kompleksowe omówienie różnych aspektów związanych z bezpieczeństwem w bankach spółdzielczych. Wśród poruszanych tematów znajdą się m. in. problem fałszerstwa dokumentów, prawne aspekty utrwalania i przetwarzania obrazu i dźwięku w bankach, czy bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Banki Spółdzielcze, chociaż w porównaniu z bankami komercyjnymi, są niewielkimi organizacjami, to duży nacisk kładą na bezpieczeństwo, zarówno depozytów, transakcji, ale również warunków obsługi klienta, czy bezpieczeństwo placówek. Dzięki temu liczba napadów na banki spółdzielcze z roku na rok spada. Podczas, gdy jeszcze w 2003 roku odnotowano 16 napadów na placówki banków spółdzielczych, to w roku 2005 już tylko 6. „Wskaźnik ryzyka” w bankach spółdzielczych wyniósł w 2005 roku 1:600, co oznacza, że z 600 placówek banków spółdzielczych tylko jedna była narażona na napad. Warto dodać, że średni „wskaźnik ryzyka” dla całego sektora bankowego w Polsce wynosi 1:174, a w krajach Unii Europejskiej 1:25.

– Systematyczna i konsekwentna polityka Banków Spółdzielczych, nastawiona na stałą poprawę bezpieczeństwa oraz nakłady ponoszone na ten cel przynoszą efekty – dodaje Henryk Walencik, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Administracji w Banku BPS SA. – Bezpieczeństwo jest dziedziną, w której potrzebne jest stałe udoskonalanie. Jeszcze parę lat temu najważniejsze było zabezpieczenie placówek przed przestępstwami rozbójniczymi, tj. włamania, napady. Obecnie zagrożeniem dla banków, nie tylko spółdzielczych, są przestępstwa wykonywane w tzw. „białych kołnierzykach” i tym przestępstwom musimy przeciwdziałać. Temu służą m. in. takie konferencje, jak ta organizowana przez FRBS.

Działając na rzecz bezpieczeństwa, zdefiniowano 14 obszarów zagrożeń dla placówki bankowej, w tym m. in. włamanie, kradzież, napad, ale także ujawnienie informacji czy nieprzestrzeganie przepisów. Banki stosują równolegle trzy formy zabezpieczeń przed tymi zagrożeniami: organizacyjne, techniczne oraz ochrona fizyczna. Zabezpieczenia organizacyjne to są przede wszystkim procedury bezpieczeństwa i organizacji pracy oraz szkolenia pracowników i poziom świadomości zagrożeń wśród załogi. Wśród zabezpieczeń technicznych można wymienić m. in. zabezpieczenia budowlano-architektoniczne, mechaniczne czy administrowanie zabezpieczeniami i systemy zabezpieczeń elektronicznych. Te trzy formy zabezpieczeń uzupełniają się.

Partnerami Konferencji są obok Związku Banków Polskich i Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., również dwa pozostałe banki zrzeszające: Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji Sp. z o.o.