Koniec trzeciej edycji programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” oraz partnerzy wspierający: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl, zachęcili do uczestnictwa w akcji kilkadziesiąt tysięcy uczniów z ponad stu szkół. W tym roku tematem przewodnim programu była nadmierna prędkość.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, głównym celem akcji było zaangażowanie uczniów i rodziców w całym kraju, w jednym czasie, do dyskusji o wypadkach drogowych, ofiarach i konsekwencjach takich tragedii. Przedsięwzięcie stanowczo wyszło poza dwa główne dni, czyli Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych i Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja wpisała się już na stałe do kalendarzy wielu szkół – podsumowuje Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.

Tegoroczna, już trzecia, edycja programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” odbyła się w cyklu 2-dniowym. W ramach zorganizowanego konkursu do organizatorów napłynęło ponad trzysta prac pisemnych i plastycznych wieńczących szkolne dyskusje i inne formy realizacji programu zrealizowanego w szkołach.

III edycję programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” zakończyło spotkanie podsumowujące, które odbyło się 2 marca w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W spotkaniu wzięli udział patroni akcji oraz m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji i Instytutu Transportu Samochodowego. Laureatom rozdano dyplomy i nagrody.

„Wypadki na drogach – porozmawiajmy” to akcja ogólnopolska. Jej głównym celem jest zaangażowanie uczniów szkół w całym kraju oraz ich nauczycieli i rodziców, do dyskusji o wypadkach drogowych i ich kosztach społecznych. W ramach programu odbywają się prelekcje, prezentacje i spotkania z ratownikami drogowymi jak również ofiarami wypadków. Uczestnikom przekazywane są  materiały edukacyjne oraz elementy odblaskowe. Program został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Akcję wspierają porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Już na etapie startu naszej porównywarki wiedzieliśmy, że działając w sferze ubezpieczeń komunikacyjnych, jesteśmy również odpowiedzialni za edukowanie w temacie bezpieczeństwa jazdy, ruchu pieszych, a przede wszystkim dzieci. Nasze zaangażowanie w akcję Stowarzyszenia to początek naszych długoterminowych działań – zapewnia Wojciech Rabiej, szef rankomat.pl.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny