Konkurs na najlepszą kronikę SKO rozstrzygnięty

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na najlepszą kronikę Szkolnych Kas Oszczędności. Nagrodę główną w wysokości 30 tysięcy złotych otrzyma Zespół Placówek Oświatowych, Szkoła Podstawowa w Chociwlu.

Laureatami drugiego miejsca są uczniowie ze szkoły w Koźli (filia Zespołu Szkół w Świdnicy). Na najniższym stopniu podium uplasowali się gimnazjaliści z Pińczowa.

Coroczny konkurs jest wieloletnią tradycją Szkolnych Kas Oszczędności. Szkoły, które stają do rywalizacji, dokumentują w kronikach swoją działalność w oszczędzaniu pieniędzy, czasu, energii oraz surowców wtórnych. Wyróżniane są te placówki, które w programie SKO wykazały się największą aktywnością i pomysłowością.

W edycji 2010/2011 do konkursu przystąpiło blisko 800 szkół z całego kraju. W czerwcu został zamknięty etap regionalny, w którym nagrodzono łącznie 254 placówki. 12 najlepszych kronik, po jednej z każdego regionu, zakwalifikowało się do finału ogólnopolskiego. Zakończona właśnie edycja jest pierwszą w historii konkursu, w której głosowanie zostało przeniesione do Internetu. Finałowe kroniki zostały po raz pierwszy poddane ocenie tak licznego jury. Ogromna rzesza internautów oddawała swoje głosy na stronie www.sko.edu.pl oraz poprzez wysłanie sms.

– Taka forma głosowania jest jaskółką zmian, przez jakie przechodzi obecnie SKO. Chcemy, aby sposób działania Szkolnych Kas Oszczędności odpowiadał wymaganiom i potrzebom współczesnych uczniów, dla których Internet jest naturalnym narzędziem używanym w codziennym życiu. Zwycięskie szkoły mogą być naprawdę dumne z efektów swojej pracy, ponieważ zostały one docenione przez bardzo liczne jury. Dzięki temu, że 12 finałowych kronik zostało zamieszczonych na ogólnie dostępnej platformie, szkoły zyskały większą popularność, co stanowi formę tak potrzebnej w szkolnictwie promocji i z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa i mamy nadzieję na spotkania w kolejnych edycjach konkursu – mówi Michał Macierzyński, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Regulamin, zgodnie z którym prowadzona jest rywalizacja, jest systematycznie modyfikowany, aby maksymalnie uatrakcyjnić zmagania szkół. W tym roku szkolnym największą zmianą jest rozdzielenie konkursu na dwie grupy uczestników: szkoły podstawowe (dzieci w wieku 6-13 lat) oraz  szkoły ponadpodstawowe i drużyny harcerskie (młodzież 13-16 lat). Zmiany w regulaminie umożliwiły także przyznanie większej ilości nagród w etapie regionalnym. Modyfikacji uległy kryteria oceny nadsyłanych prac, zarówno na etapie regionalnym, jak i krajowym. Dodatkowo przyznana zostanie także Nagroda Internautów – 10 000 zł.

Źródło: PKO Bank Polski