Konta na przelew już tylko w kilku bankach

Od połowy ubiegłego roku obowiązują nowe wytyczne dotyczące zdalnego otwierania kont bankowych. KNF zarządziła, że przelewy aktywacyjne mogą przychodzić tylko z rachunków, których posiadacze zostali dobrze zweryfikowani. Większość banków wycofała więc usługę ze swojej oferty.

Mija pół roku od wejścia w życie nowych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego, które miały ukrócić proceder klonowania rachunków bankowych przez przestępców. Komisja zarządziła, że banki mogą oferować możliwość otwierania ROR-ów za pomocą przelewów weryfikacyjnych, ale muszą sprawdzić, czy taki przelew nie przychodzi z konta, które też zostało aktywowane przelewem. Chodziło o to, by uniemożliwić tworzenie tzw. łańcuszków.

leungchopan, YAY Foto

Pojawiła się więc konieczność utworzenia specjalnej bazy zawierającej spis wszystkich rachunków otwieranych przelewem. Narzędzie zostało opracowane pod auspicjami Związku Banków Polskich i Krajowej Izby Rozliczeniowej. Bank przyjmujący przelew aktywacyjny musi odpytać bazę, czy konto z którego przychodzi przelew należy do klienta odpowiednio zweryfikowanego.

Tuż po wejściu w życie nowych regulacji napisałem, że rozwiązanie zaproponowane przez ZBP i KIR niewiele pomoże. I najwidoczniej miałem rację. Przejrzałem strony banków i możliwość aktywowania rachunku za pomocą przelewu weryfikacyjnego znalazłem tylko na kilku witrynach. W Alior Banku, mBanku, BZ WBK, Nest Banku i Raiffeisenie. Usługę od lipca 2016 roku wycofały m.in. BOŚ, ING Bank Śląski, Pocztowy, BGŻ, Credit Agricole czy Millennium.

Dlaczego byłem sceptyczny? Bo kilka dużych banków od razu powiedziało, że nie zamierza przystępować do bazy i wycofa usługę z oferty. A to w praktyce oznaczało, że baza będzie niekompletna. Nie znajdą się tam bowiem setki tysięcy rachunków, które w przeszłości założono przelewem. Jak w takiej sytuacji weryfikować konto, z którego przychodzi przelew aktywacyjny?

Większość banków wróciła do „tradycyjnej” formy zdalnego otwierania rachunków, czyli z wykorzystaniem kuriera. Wkrótce jednak pojawią się nowe formy weryfikowania tożsamości. W niektórych bankach za granicą można już teraz otwierać konto na przykład podczas rozmowy wideo. O podobnej usłudze myśli BZ WBK. W przyszłości do aktywowania rachunków może też posłużyć usługa Mobile Connect, nad którą pracują telekomy i Ministerstwo Cyfryzacji.