W aplikacji mobilnej Getin Banku pojawiła się nowa funkcja: możliwość rejestrowania i przechowywania paragonów. To bardzo dobry sposób na archiwizowanie potwierdzeń zakupu. Zdjęcia są bowiem tak samo ważne, jak papierowe wydruki.
Aplikacje mobilne do przechowywania paragonów nie są nowością. Nowością jest jednak zintegrowanie funkcji archiwizowania paragonów z aplikacją mobilną banku. Na czym owa archiwizacja polega? Wystarczy zrobić zdjęcie paragonu, opisać go dodatkowymi szczegółami i zapisać w telefonie. Zeskanowany paragon będzie tak samo ważny, jak papierowe potwierdzenie zakupu. Warto zrobić kopię, bo z biegiem czasu paragony blakną. Po roku taki wydruk bywa już kompletnie nieczytelny i ubieganie się o reklamację uszkodzonego towaru może nastręczyć kłopotów.
Jakiś czas temu na łamach Bankier.pl opisywałem jedną ze standardowych aplikacji umożliwiających przechowywanie paragonów w telefonie. Poprosiłem wówczas specjalistów o opinię na temat kopi paragonów bankowych. Zgodnie z przepisami prawa, klient może poświadczyć zakup kopią paragonu, jego zdjęciem czy potwierdzeniem użycia karty płatniczej. Nawet potwierdzenie świadka, czyli osoby z którą robiliśmy zakupy, jest uznawane jako dowód, ze dokonaliśmy zakupu w danym sklepie. Przytoczę ponownie wypowiedzi na ten temat:
– Przepisy prawa nie nakładają na konsumenta obowiązku dołączenia oryginalnego paragonu czy też innego „papierowego” dowodu zakupu, np. faktury VAT, w ramach reklamacji – mówi Wiktor Rainka, prawnik w zespole prawa własności intelektualnej kancelarii Wierzbowski Eversheds. – Warto dodać, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wielokrotnie uznawał postanowienia wzorców umownych, np. regulaminów sklepów internetowych, wprowadzających taki obowiązek, za abuzywne (np. „Podstawą przyjęcia reklamacji jest dowód zakupu towaru – paragon fiskalny lub faktura VAT” – Rejestr klauzul niedozwolonych UOKIK, nr wpisu 4242) – dodaje prawnik.
– Podsumowując, przedsiębiorca nie może odmówić rozpatrzenia reklamacji z powodu braku oryginału paragonu, czy też innego „papierowego” dowodu zakupu. Konsument może więc złożyć reklamację w oparciu o załączone zdjęcia, a także inne dowody wskazujące na to, że zakupu dokonał – mówi Wiktor Rainka.
Opinię tę potwierdził Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. – W przypadku zgłoszenia reklamacji konsument powinien posiadać dowód zakupu. Nie musi to być paragon. Może to być też np. potwierdzenie użycia karty płatniczej. Kopia paragonu również jest dowodem zakupu – mówi specjalista z UOKiK.
Zintegrowanie funkcji skanowania paragonów z aplikacją mobilną banku uważam za bardzo dobry pomysł. Klienci mogą przeglądać zapisane paragony z poziomu aplikacji, a także wydrukować paragon od razu z potwierdzeniem płatności. Jedyną rzecz, którą można zarzucić aplikacji, to konieczność wiązania każdego paragonu z określoną transakcją na rachunku. Jeśli zapłacimy gotówką lub kartą innego banku, pojawi się problem z dodaniem zdjęcia. Mimo tego, Getinowi przyznaję duży plus za powiązanie kolejnej użytecznej funkcji z aplikacją mobilną.
Napisz do autora: w.boczon@bankier.pl