Koszty kredytu nie mogą być zbyt wysokie

„Klientów chronią poza tym przepisy antylichwiarskie, które wprost zakazują pożyczania pieniędzy zbyt drogo. Kredyt konsumencki to taki, który jest zaciągany przez konsumenta (osobę fizyczną) i nie wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez tę osobę działalnością gospodarczą. Od tej zasady są jednak wyjątki. Przepisy ustawy nie dotyczą kredytów większych niż 80 tys. zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie[…]” donosi dziennik.

Oblicz, ile wyniesie rata Twojego kredytu, jak długo będziesz spłacać zadłuzenie, i ile zapłacisz odsetek.

„Stopa kredytu lombardowego NBP to obecnie 5 proc. Oznacza to, że maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytu wynosi 20 proc. w skali roku. Do końca roku wartość ta może się nieznacznie zwiększyć, bo analitycy przewidują niewielkie podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie roku. Najczęściej prognozowany jest wzrost o 0,5 pkt proc. w dwóch krokach po 0,25 pkt proc. Pozwoliłoby to bankom pobierać nawet 22 proc. odsetek w skali roku.” Czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Przed zaciągnięciem kredytu warto zorientować się w ofertach banków – nie zawsze korzystniejsze będzie skorzystanie z oferty instytucji, w której posiadamy konto. Przy wysokiej kwocie pożyczki banki mogą nawet negocjować warunki kredytu – np. klient może zabiegać o obniżenie prowizji czy też niższe oprocentowanie.

Więcej w „Rzeczpospolitej” w artykule Piotra Ceregry „Bank nie może zażądać zbyt wysokich odsetek”.