Kolega poratował cię pożyczką, której nie spłaciłeś? Pożyczyłeś pieniądze od sąsiada i nie oddałeś na czas? Możesz trafić na czarną listę dłużników czyli do biura informacji gospodarczej zwanego w skrócie Bigiem.
To firmy specjalizujące się w zbieraniu i udostępnianiu informacji m.in. o nieuregulowanych długach. Dzięki nowej ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych dłużników do BIG mogą dopisać oprócz przedsiębiorców także osoby fizyczne nie prowadzące firmy. Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF wynika, że konsumenci coraz częściej pytają o ten nowy sposób dyscyplinowania dłużników do spłaty. I nie chodzi wcale o małe sumy. Najwyższa wartość wierzytelności zgłoszonej przez konsumenta do Rejestru Dłużników ERIF wynosi ponad 500 tys. złotych.
Obecność danych o naszym zadłużeniu w BIG może być dolegliwa. Często się bowiem wiąże zw odcięciem od możliwości wzięcia kredytu, kupna na raty czy korzystania z telefonu lub telewizji na abonament. Dla niektórych oznacza to wykluczenie z obrotu gospodarczego.
Jak statystyczny Kowalski może dopisać swojego dłużnika do BIG? Ścieżka jest prosta i składa się z kilku tylko kroków. Dłużnik nadmiernie spóźnia się ze spłatą. Kowalski, który pożyczył mu pieniądze i zawarł z nim umowę pożyczki, składa pozew o zapłatę do sądu. Sad wydaje nakaz zapłaty. Po uprawomocnieniu wyroku zasadność roszczenia jest oficjalnie potwierdzona. Na 14 dni przed planowanym wpisem trzeba jeszcze wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości wpisu jego danych do BIG. A co zrobić, gdy już się trafi do rejestru?
Po pierwsze upewnij się, że Twoje dane figurują w BIG
W Polsce działają obecnie trzy biura informacji gospodarczej. Chcesz sprawdzić, czy jesteś w rejestrze? Musisz zajrzeć do bazy każdego z nich. Na szczęście nie jest to skomplikowane. Rejestr Dłużników ERIF na przykład uruchomił internetowy serwis InfoKonsument.pl. To narzędzie, które zapewnia dostęp przez sieć www do bazy Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. Korzystanie z niego jest wyjątkowo proste i nie wymaga osobistego, pisemnego, ani nawet telefonicznego kontaktu z Rejestrem. Wystarczy założyć konto. Do aktywacji konieczny będzie skan dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego. Po uruchomieniu konta możliwe jest sprawdzenie m.in. czy dane na nasz temat widnieją w Rejestrze i czy sprawdzał je ktoś inny (np. bank, w którym staraliśmy się o kredyt.). Z informacji uzyskanych przez infoKonsument.pl możemy dowiedzieć się także, czy ktoś posłużył się dokumentem, który nam skradziono lub podrobiono na nasze nazwisko.
Jeśli więc chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych np. z odmową udzielenia kredytu, koniecznie sprawdź, czy nie figurujesz w biurze informacji gospodarczej. Sprawdzaj też swoich potencjalnych kontrahentów. I nie bój się posądzenia o brak zaufania. Takie sprawdzenia wiarygodności finansowej przed nawiązaniem współpracy to dziś normalne, standardowe działanie stosowane w cywilizowanym świecie.
Najprostsza droga do wykreślenia danych z BIG to spłata zadłużenia
Spłata zaległości to jedna z dwóch możliwych dróg na wykreślenie informacji o długu z BIG. Po uregulowaniu zadłużenia wierzyciel ma ustawowy obowiązek w ciągu 14 dni powiadomić właściwe biuro informacji gospodarczej o wygaśnięciu zobowiązania. Rejestr dłużników ma tyle samo czasu na wykreślenie danych z bazy. A co zrobić, gdy nie dysponujesz w tej chwili potrzebną sumą pieniędzy?
Możesz negocjować z wierzycielem warunki spłaty długu
Aktualna sytuacja finansowa nie pozwala na jednorazową spłatę całości zadłużenia? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szukanie porozumienia z wierzycielem lub windykatorem. W firmach windykacyjnych też pracują ludzie. Najbardziej korzystnym finałem jest tutaj zawarcie ugody i rozłożenie długu na miesięczne raty możliwe do spłaty. Tak działa na przykład KRUK – największa polska firma windykacyjna.
Zawsze lepiej zapobiegać…
…niż później się martwić obecnością w biurze informacji gospodarczych. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nasze dane w ogóle nie stały się negatywnym wpisem w rejestrze dłużników. Zadłużajmy się więc w granicach rozsądku. O bezpiecznym poziomie zadłużenia można mówić wtedy, gdy w każdym miesiącu kwota zobowiązań nie przekracza połowy dochodów. Niezmiernie istotne jest również regularne spłacanie swoich długów.
Komentarz eksperta
Urszula Okarma – Prezes Zarządu Rejestru Dłużników ERIF
Posiadanie długów w dzisiejszych czasach jest zupełnie naturalne. Ważne tylko, żeby regularnie płacić raty i nie dopuścić do powstania zaległości. Trafienie do BIG z powodu zadłużenia może się wiązać z poważnymi niedogodnościami. Nie oznacza jednak końca świata. W działaniach edukacyjnych, które prowadzi Grupa Kapitałowa KRUK zachęcamy do efektywnego poszukiwania sposobów na wyjście z zadłużenia. Zawsze warto szukać alternatywnych źródeł dochodów lub próbować dogadać się z wierzycielem. Porozumienie, podpisanie ugody i rozłożenie długu na raty może być jednym z najbardziej korzystnych sposobów na pozbycie się problemu długu. To pozwoli na wykreślenie danych o zadłużeniu z BIG. I znowu będziemy mieć czyste konto.
Źródło: Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.