Krakowska Giełda okazją do rozpoznania zmian na rynku mieszkań

Na rynku nieruchomości wiele się dzieje. Nadchodzą zmiany w jakże popularnym programie Rodzina na Swoim, także Rekomendacje poddane zostają modyfikacjom. Co zrobić żeby się nie zagubić w tych przekształceniach?

Luksusowe mieszkanie to nie tylko wnętrze, to także architektura domu i funkcjonalność. Równie ważna jest także niepowtarzalna lokalizacja i przyjazne otocznie.
Dla wielu luksusowe mieszkania to wyłącznie apartamenty z rynku pierwotnego, ewentualnie poprzemysłowe lofty czy mieszkania w całkowicie zrewitalizowanych kamienicach. Taki apartament powinien wyróżniać się lokalizacją, standardem wykończenia oraz nietypowymi rozwiązaniami, które zdecydowanie podnoszą komfort mieszkania. Są to przede wszystkim: wysokość pomieszczeń powyżej 3m, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, także w częściach wspólnych budynku, unikatowe i gwarantujące pełne bezpieczeństwo zaawansowane rozwiązania technologicznie, jak system wideofonów, a także klimatyzacja, ogrody zimowe czy podgrzewane tarasy. W Warszawie spośród inwestycji będących w sprzedaży najwyższym standardem charakteryzuje się Rezydencja Foksal firmy BBI Development. Dopełnieniem jest wysoki standard inwestycji. Budynek został zaprojektowany w stylu przedwojennego modernizmu, charakter wnętrz utrzymany będzie w stylu art déco, a na recepcji z przestronnym lobby zaplanowano usługi concierge. Dla wygody mieszkańców zaplanowano inteligentne systemy zarządzania mieszkaniem, salon wellness&spa, basen, saunę, jacuzzi oraz salę do gry w squash.
Do nowoczesnych inwestycji o wysokim standardzie należy zaliczyć także osiedle Biały Kamień przy Polach Mokotowskich oraz niektóre inwestycje powstałe na Polach Wilanowskich. Są to również spotykane w Śródmieściu i na Mokotowie eleganckie plomby wstawiane między dwie kamienice. 
Jest jednak spora liczba luksusowych nieruchomości, które są zlokalizowane w istniejących już kamienicach, które nie przechodziły kompleksowej modernizacji. Niemniej nie można im odmówić statusu mieszkania luksusowego. Na dodatek posiadają niepowtarzalny klimat. Najczęściej bowiem zlokalizowane są w starych, przedwojennych domach. Takich miejsc jest w Warszawie niewiele. Z pewnością można do nich  zaliczyć wybrane części Śródmieścia (z ul. Flory, Frascati, Górnośląską czy al. Róż), Powiśle (z ul. Czerwonego Krzyża) czy też eleganckie ulice na starej Saską Kępę, starym Mokotowie i w ok. pl. Narutowicza. Atmosfera tych kamienic, ich podwórek, klatek schodowych jest nie do odtworzenia w nowym budownictwie. Stąd spore zainteresowanie takimi nieruchomościami. Widok z okna to również wartość, która działa na wyobraźnię potencjalnych kupujących. Bo jak nie zakochać się w przestronnym mieszkaniu, którego okna, często typu portfenetr, wychodzą na park, starówkę, most Poniatowskiego czy też zieleń Saskiej Kępy.
We wnętrzach luksusowych mieszkań urządzanych w tym roku dominować będą kolory ziemi z odważnymi akcentami, jak limonka czy fiolet. W wykończeniu tych nowoczesnych stosowany będzie beton architektoniczny, surowa cegła i szkło. Z kolei mieszkania znajdujące się w zabytkowych budynkach zapewne będę przykładami eklektyzmu, czyli połączenia tego, co współczesne z tym, co stanowi wartość historyczną.Dla wielu luksusowe mieszkania to wyłącznie apartamenty z rynku pierwotnego, ewentualnie poprzemysłowe lofty czy mieszkania w całkowicie zrewitalizowanych kamienicach. Taki apartament powinien wyróżniać się lokalizacją, standardem wykończenia oraz nietypowymi rozwiązaniami, które zdecydowanie podnoszą komfort mieszkania. Są to przede wszystkim: wysokość pomieszczeń powyżej 3m, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, także w częściach wspólnych budynku, unikatowe i gwarantujące pełne bezpieczeństwo zaawansowane rozwiązania technologicznie, jak system wideofonów, a także klimatyzacja, ogrody zimowe czy podgrzewane tarasy. W Warszawie spośród inwestycji będących w sprzedaży najwyższym standardem charakteryzuje się Rezydencja Foksal firmy BBI Development. Dopełnieniem jest wysoki standard inwestycji. Budynek został zaprojektowany w stylu przedwojennego modernizmu, charakter wnętrz utrzymany będzie w stylu art déco, a na recepcji z przestronnym lobby zaplanowano usługi concierge. Dla wygody mieszkańców zaplanowano inteligentne systemy zarządzania mieszkaniem, salon wellness&spa, basen, saunę, jacuzzi oraz salę do gry w squash.Do nowoczesnych inwestycji o wysokim standardzie należy zaliczyć także osiedle Biały Kamień przy Polach Mokotowskich oraz niektóre inwestycje powstałe na Polach Wilanowskich. Są to również spotykane w Śródmieściu i na Mokotowie eleganckie plomby wstawiane między dwie kamienice. 

Program Rodzina na Swoim umożliwiający uzyskanie wsparcia ze strony rządu przy spłacie 50% odsetek, przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu, cieszył się niewątpliwie ogromną popularnością. Osoby zainteresowane zakupem własnego „M” najczęściej pytały właśnie o kredyt preferencyjny. Jednak decyzją rządu program będzie zmierzał ku końcowi. W związku z tym już na początku kwietnia w życie wejdą zmiany, które sukcesywnie mają doprowadzić do wygaśnięcia programu.

Decyzje przyspieszone

Z puli mieszkań dostępnych z dopłatą zostaną wycofane nieruchomości z rynku wtórnego. Będzie to najpoważniejsza zmiana, ponieważ do tej pory aż 60% beneficjentów dokonywało zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Korzystnym aspektem może być pobudzenie rynku budowlanego, co wpłynie pozytywnie na gospodarkę kraju. Struktura rynku ulegnie zmianę, wzmocnią się firmy deweloperskie, a ucierpią na tym biura nieruchomości. 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do grona osób uprawnionych nie dołączą osoby samotne oraz żyjące w niesformalizowanych związkach. Dodatkowym obostrzeniem będzie ograniczenie maksymalnego wieku, jaki mogą osiągnąć osoby starające się o dopłatę. Kredytobiorcy pragnący zakupić mieszkanie przy wsparciu Skarbu Państwa nie będą mogli przekroczyć 35 roku życia. Spowoduje to ograniczenie grona beneficjentów o dodatkowe 25%.

Można obecnie zaobserwować wzmożone zainteresowanie programem Rodzina na Swoim. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania, wahające się do tej pory, podejmują ostateczne decyzje pragnąc skorzystać z dopłat, które już za kilka miesięcy będą znacznie ograniczone – mówi Konrad Mitręga z Private Brokers. 

Ilość mieszkań dostępnych w programie ograniczy również obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Zgodnie z nowelizacją ustawy  z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, która to zawiera założenia programu Rodzina na Swoim, zostanie zmniejszony współczynnik określający średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1. 

Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego można będzie składać tylko do końca 2012 roku. 

S jak Stawiamy na PLN

Do tej pory sporym zainteresowaniem cieszyły się również kredyty walutowe. Jednak w skutek nowelizacji Rekomendacji S zdolność kredytowa w walutach zostanie ograniczona o około jedną czwartą.  Po wprowadzeniu zmian wszystkie raty kredytów spłacanych przez daną osobę nie będą mogły przekroczyć 42% miesięcznych dochodów netto. Także niezależnie od okresu kredytowania zdolność ma być obliczana przez banki tak, jakby kredyt był udzielany na 25 lat. Skutki tej nowelizacji odczują głównie osoby, których zarobki przekraczają średnią krajową. Jeśli chodzi o osoby zarabiające mniej niż średnia krajowa to praktycznie nie zauważą oni różnicy ponieważ już Rekomendacja T, która zaczęła obowiązywać w grudniu ubiegłego roku, ograniczyła wysokość rat kredytowych do 50% dochodu. 

Zmiany odczuwają i odczuwać będą zarówno kredytobiorcy jak i banki. Ponieważ w skutek zmian w Rekomendacjach będą one musiały tak dostosować swoją ofertę, by kredyty udzielane w walucie nie przekraczały 50% wszystkich udzielanych pożyczek. Dla licznych banków będą to spore zmiany ponieważ większą część udzielanych przez nich kredytów stanowią właśnie te w walucie obcej. Na dostosowanie się instytucje finansowe mają dwa lata. 

By się nie zagubić w gąszczy zmian

Co kilka miesięcy na rynku nieruchomości zachodzą kolejne zmiany. Bywa tak, iż osoby, które kilka miesięcy temu sprawdzały swoją zdolność kredytową  najzwyczajniej teraz nie mogą otrzymać kredytu. By nie zagubić się w tych wszystkich modyfikacjach należałoby  śledzić wszelkie nowinki z branży. Jednak nie każda osoba pragnąca kupić mieszkanie ma na to czas i wystarczającą wiedzę by zrozumieć wprowadzane zmiany. Pomocną dłoń wyciąga Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, które to wraz z firmą Private Brokers organizować będzie, podczas cyklicznej Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, stoisko informacyjne. Każda osoba zainteresowana kredytem będzie mogła uzyskać informacje dotyczące bieżących ofert, ustawodawstwa czy też własnej zdolności kredytowej. Co najważniejsze klient będzie mógł sprawdzić czy broker lub bank, z których usług już korzysta prowadzi jego sprawę właściwie i czy wybrał dla niego najlepszą ofertę. Eksperci będą udzielać informacji również firmom deweloperskim, które niewątpliwie też odczuwają zmiany na rynku finansowym, a które coraz częściej sięgają po finansowanie bankowe przy realizacji nowych inwestycji.

Targi w swej nowej odsłonie mają stać się nie tylko miejscem prezentacji ofert, ale mają też dawać szansę uzyskania w pełni merytorycznych porad dotyczących zakupu nieruchomości. Pierwsza edycja odmienionych targów odbędzie się w pierwszy weekend marca, tradycyjnie w Hali Sokoła przy ul. Piłsudskiego w Krakowie.

Źródło: Freemind