Kredyty hipoteczne: bez oszczędności i na ponad 30 lat

Większość klientów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w I kwartale br. nie miała oszczędności lub ich wkład własny był niewielki – wynika z najnowszego raportu ZBP i AMRON-SARFiN. Oprócz wysokiego LtV, niepokojąca jest także liczba lat, przez które kredyt będzie spłacany.

W pierwszych miesiącach 2012 roku blisko 51 proc. kupujących nieruchomość kredytobiorców dysponowało niewielkim lub żadnym wkładem własnym. Umowy kredytowe podpisywano najczęściej (62,07 proc.) na okres od 25 do 35 lat.

Kredyt pod hasłem „Idź na całość”

Wkład własny jest coraz częściej pożądany przez banki. W niektórych bankach wniesienie oszczędności w zakup domu czy mieszkania jest drogą dla lepszych warunków kredytowych. W innych rozłożenie kwoty zakupu nieruchomości między klientem i bankiem to po prostu konieczność. Kredytowanie na 100 proc. wartości nieruchomości nie jest możliwe w Alior Banku, Citi Handlowym, ING Banku Śląskim, Banku BPH, Nordea Banku, BNP Paribas i Credit Agricole.

Wciąż jednak większość kredytobiorców (prawie 51 proc.) nie może sobie pozwolić na wniesienie wkładu własnego lub posiada go na niskim poziomie. Ewentualne oszczędności przeznaczane są często na wykończenie lub remont zakupionej nieruchomości.

Stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości w I kwartale 2012 r.:
Źródło: Raport ZBP AMRON-SARFiN, I kw. 2012

Zadłużenie wciąż na długie lata

Z najnowszego raportu Związku Banków Polskich wynika, że w przypadku ponad 62 proc. wszystkich kredytów udzielonych w I kwartale 2012 roku, okres zadłużenia to 25-35 lat. Na jeszcze dłuższy czas spłaty zobowiązania – powyżej 35 lat – zdecydowało się niecałe 7 proc. kredytobiorców.

Podział kredytów ze względu na okres kredytowania

Źródło: Raport ZBP AMRON-SARFiN, I kw. 2012

Warto pamiętać, że wydłużenie czasu spłaty kredytu nie wpłynie już na podniesienie zdolności kredytowej – zdolność finansowa każdej osoby ubiegającej się o kredyt będzie liczona dla zobowiązania na 25 lat. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo terminowej spłaty comiesięcznego zobowiązania przy założeniu nieco wyższej raty kredytu i ograniczyć ryzyko nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych.

Źródło: Bankier.pl