Kredyty hipoteczne powodem kłótni w związkach Polaków

Polki i Polacy nie mają problemu z rozmawianiem o finansach z partnerem lub partnerką. Robi to aż 92 proc. badanych, a sześć na dziesięć osób omawia tę kwestię przynajmniej kilka razy w miesiącu. Finanse są jednak często źródłem konfliktów. Aż 43 proc. par kłóci się z powodu kredytu hipotecznego – wynika z badania ANG Odpowiedzialne Finanse Jak kredyt hipoteczny wpływa na relacje w związkach?

Tylko 8 proc. nigdy nie rozmawia z partnerem lub partnerką o finansach. Zwykle badani rozmawiają o tej kwestii raz-dwa razy na miesiąc (45 proc.). Minimum raz w tygodniu rozmawia o pieniądzach 17 proc. osób. Częściej są to osoby, które miały problem ze spłatą kredytu. 30 proc. rozmawia na ten temat rzadko (raz-dwa na kilka miesięcy) – są to częściej osoby o ponad 10-letnim stażu związku.

Kredyt hipoteczny źródłem konfliktów

Aż 43 proc. osób kłóci się z powodu kredytu hipotecznego. W 20 proc. przypadków jest to kilka kłótni w ciągu miesiąca. Co dwudziesta para konfliktuje się z tego powodu minimum raz w tygodniu. Na konflikty bardziej narażone są młode związki – regularne kłótnie (min. raz-dwa razy w miesiącu) pojawiają się w niemal połowie związków trwających do pięciu lat i tylko w 12 proc. par o stażu ponad 10-letnim.

Kłótnie dotyczące kredytu hipotecznego często wynikają z problemów z jego spłatą. W przypadku sporów, które występują kilka razy w miesiącu zdecydowanie częściej dochodzi do nich w przypadku osób mających problem z regulowaniem tego zobowiązania. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości spłaty rat jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Warto wziąć pod uwagę różne scenariusze i zastanowić się, czy będzie nas stać na spłatę kredyt w przyszłości. – mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse, firmy pośrednictwa finansowo-ubezpieczeniowego.

Główny problem – brak pieniędzy

Najczęstszym powodem kłótni jest po prostu brak pieniędzy. Często pojawia się również brak porozumienia w kwestiach związanych z nadpłacaniem kredytu. W przypadku aż 18 proc. par, którym zdarza kłócić się o kredyt hipoteczny, źródłem konfliktu jest brak zgody w kwestii tego, co stanie się z kredytem po rozstaniu lub rozwodzie. Niemal równie często powodem jest wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy przez partnera lub partnerkę.

W ogólnym ujęciu tylko u co dziesiątej pary, u której zdarza się kłótnia o kredyt, pojawiają się zarzuty partnera lub partnerki wobec osoby biorącej udział w badaniu, że wydaje zbyt dużo i przez to pojawia się problem ze spłatą. Choć zdecydowanie częściej taki zarzut ma miejsce w przypadku, gdy badany deklarował, że to partner lub partnerka dba o ich wspólne finanse – mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający z ANG Odpowiedzialne Finanse.

Wspólne finanse sposobem na brak kłótni?

Pary prowadzące wspólne finanse deklarują, że najrzadziej kłócą się o kwestie związane z kredytem hipotecznym – jeśli pojawiają się tematy sporne to najczęściej dotyczą one kwestii nadpłacania kredytu. Aż 68 proc. twierdzi, że nigdy nie spiera się o kredyt. – Pary, u których każda z osób jest w pełni niezależna finansowo, też raczej nie kłócą się o kredyt (twierdzi tak 56 proc. takich par). Problem pojawia się częściej wśród par, w których jedna z osób troszczy się i jest odpowiedzialna za budżet domowy i wspólne finanse – mówi Tomasz Kowalski, Dyrektor zarządzający ANG Odpowiedzialne Finanse.

Mimo pojawiających się sprzeczek, aż 84 proc. badanych wskazuje, że – jeśli ponownie miałoby podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu – zrobiłoby to. 43 proc. wzięłoby taki sam kredyt, a 41 proc. na innych warunkach (np. na inną kwotę). Tylko 16 proc. wskazuje, że nie wzięłoby ponownie kredytu. Częściej są to osoby w związkach małżeńskich, w relacjach trwających ponad dekadę i te najgorzej oceniające swoją sytuację finansową.

Badanie “Jak kredyt hipoteczny wpływa na relacje w związkach?” zostało zrealizowane przez firmę badawczą Maison&Partners metodą CAWI w sierpniu 2024 r. na próbie celowej 325 osób posiadających kredyt hipoteczny oraz będących w związkach (zarówno formalnych, jak i nieformalnych) i mieszkających razem.

Źródło: ANG.