Skutki światowego kryzysu dotarły już do Polski. Spowolnienie gospodarcze, coraz gorsze wyniki makroekonomiczne, wzrost bezrobocia, niepewność na rynku kredytów – przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Jednak doniesienia o dramatycznym uszczupleniu naszych przyszłych emerytur są przedwczesne.
Kryzys gospodarczy bez wątpienia jest zjawiskiem negatywnym, jednak w przypadku środków na emerytury gromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych, nie stanowi takiego zagrożenia jak się powszechnie wydaje. Po pierwsze, zgodnie z Ustawą o organizowaniu i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych większa cześć portfela musi być ulokowana bezpiecznie, czyli w obligacje skarbowe lub bony skarbowe emitowane przez Skarb Państwa. Po drugie, wspomniana ustawa reguluje również maksymalny poziom zaangażowania środków OFE w akcje na poziomie 40 proc.
Wg danych na 31 grudnia 2008 roku OFE mają bezpiecznie ulokowanych ponad 75 proc. swoich środków. Akcje stanowią natomiast niespełna 25 proc. portfela i nawet wystąpienie dalszych spadków na giełdzie nie będzie miało zasadniczego wpływu na wartość przyszłych emerytur. Trzeba również podkreślić, iż ubiegłoroczne straty OFE nie oznaczają, że w portfelach inwestycyjnych jest mniej akcji. Zmniejszyła się jedynie ich bieżąca wycena. Gdy sytuacja gospodarcza się poprawi ich wyceny znowu zaczną rosnąć, co przełoży się na dynamiczny wzrost jednostek OFE.
Trzeba pamiętać, że okresy złej i dobrej koniunktury gospodarczej są zjawiskiem naturalnym. Oszczędzając kilkadziesiąt lat na emeryturę spotkamy się z niejednym kryzysem. Obecny kryzys gospodarczy jest wręcz dobrą okazją do zwiększenia liczby akcji w portfelu, gdyż obecne wyceny spółek są coraz bardziej atrakcyjne, zwłaszcza w porównaniu do tych z 2007 roku, kiedy akcje były ewidentnie przewartościowane. Dlatego OFE systematycznie kupują taniejące akcje. Jak pokazuje historia rynków finansowych taka strategia powinna w długim terminie przyczynić się do wzrostu naszych emerytur. Np. pomimo zeszłorocznych spadków na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat skumulowany zwrot z akcji na parkietach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych wyniósł ok. 2000 proc.
Andrzej Bąk
Dyrektor Biura Zarządzania Aktywami
Zarządzający Funduszem
Pocztylion OFE
Źródło: Pocztylion OFE