Kryzys wstrzymuje dywidendy

„- Pewne jest, że to nie będzie rok dywidend. Właściciele nie mogą żądać w ciemno wypłat z zysku, bo mogą spółkę postawić w trudnej sytuacji, jeśli wyciągną z niej gotówkę. W dłuższej perspektywie chciwość akcjonariuszy może doprowadzić nawet do utraty miejsc pracy” – mówi dla „Gazety” Adam Ruciński, doradca inwestycyjny z Kancelarii Doradców i Audytorów Ruciński i Wspólnicy, były członek rady warszawskiej giełdy.

„Władze i właściciele polskich firm mają twardy orzech do zgryzienia. W 2008 r. było wiadomo, że idą trudne czasy, ale nasza gospodarka nadal szybko się rozwijała. PKB urósł blisko 5 proc. Przy tak szybko rosnącej gospodarce firmy sporo zarobiły, szczególnie w pierwszej połowie roku. Teraz na walnych muszą zdecydować, co zrobić z zyskiem, kiedy kryzys puka do drzwi. W poprzednich latach menedżerowie spali spokojnie, bo nie trzeba było odkładać zaskórniaków na trudne czasy. Gdy były potrzebne pieniądze, pod drzwiami ustawiały się banki w kolejce, aby dać kredyt. Dziś gospodarka zwalnia, a banków szastających gotówką brak” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

„Banki to największe ofiary globalnego kryzysu finansowego. Nasze mało ucierpiały po upadku Lehman Brothers, bo miały w swoich portfelach śladowe ilości toksycznych aktywów powiązanych z rynkiem nieruchomości w USA. Ale podobnie jak w USA czy strefie euro i u nas bankierzy przestali sobie ufać, czyli zamarł rynek pożyczek międzybankowych stanowiący dla wielu banków źródło kapitału na kredyty. Gdy nie sposób pozyskać kapitał na rynku międzybankowym, to trzeba walczyć o depozyty lub finansować akcję kredytową z posiadanego kapitału. A każda wypłata dywidendy takie kapitały uszczupla” – czytamy w „Gazecie”.

Brak wypłat dywidend to również cios dla skarbu państwa, który bardzo liczył na wpływy z miedziowego koncernu KGHM i spółki energetycznej Enea. Jednak w chwili obecnej firmy same potrzebują funduszy. Po co więc wyciągać od nich dywidendy, skoro za chwilę będzie trzeba je ratować rządowymi programami dofinansowania czy kredytowania?

Więcej na temat wstrzymania wypłat dywidend w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”, w artykule Tomasza Pruska pt. „Jest zysk, jest kłopot?”

K.M.K.